Ağzımız neden kaşınır?

Bazı durumlarda endişe verici olsa da ağız kaşıntısı pek çok farklı sebepten dolayı kişilerin yaşayabileceği durumlar arasında yer almaktadır.

SAĞLIK 03.09.2019, 09:46 06.09.2019, 16:25

Ağzımız neden kaşınır?

Bazı durumlarda endişe verici olsa da ağız kaşıntısı pek çok farklı sebepten dolayı kişilerin yaşayabileceği durumlar arasında yer almaktadır.

SAĞLIK 03.09.2019, 09:46 06.09.2019, 16:25
Ağzımız neden kaşınır?

Bu durumda ağız kaşınmasının nedenleri nelerdir? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Viral ya da fungal enfeksiyonlar özellikle kaşınmaya neden olabilecek durumlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda polen, gıda, ilaçlar ve diğer alerjik kaynaklardan sebep sayılabilir.

Alerjik durumlar oluşmaması halinde kaşıntılı ağız oral alerji sendromu olarak görülür. Bazı durumlarda hafif geçse de kaşıntılı ağız çoğu zaman insan hayatına tek denebilecek sorunlardan biridir. Pamukçuk rahatsızlığı olduğu düşünülmesi durumunda mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Dayanamayacak derecede ağrı olması durumunda da aynı şekilde uzman yardımı alınması gerekir.

Ağız kaşıntısının yanı sıra ortaya çıkabilecek farklı belirtiler bulunmaktadır. Bunlar;

  • Şişmiş dil, dudak ya da boğaz,
  • Ağızda, dilde ya da boğazda yanma ya da karıncalanma hissi,
  • Burun akıntısı,
  • Hapşırma,
  • Sulu gözler,
  • Hapşırma.

Kişilerde ortaya çıkacak olan kaşıntılı ağız semptomları çoğu zaman kısa süre içerisinde hafif olarak atlatılabilir. Bazı durumlarda ise tehlikeli alerjik reaksiyonların belirtisi olabilir.

Ağız Kaşıntısının Nedenleri

Ağızda oluşan kaşıntının pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Ağız içerisinde kaşıntı hissi yaşanması durumunda tüketilen gıdalara ya da polenlere karşı alerjik bir durum olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Polen ve gıda sendrom olarak bilinmekte olan oral alerji sendromu genç ve yetişkinlerde karşılaşılabilecek durumlardan biridir. Yaygın olarak görülen gıda alerjisi türüdür. Belirtileri;

  • Dil, ağız ve boğazda kaşıntı ya da karıncalanma,
  • Ağızda garip bir tat,
  • Ağız içerisinde ya da çevresinde dokuların şişmesi,

Ağızda Kaşıntı Nasıl Önlenir?

Kişilerde özellikle oluşacak olan ağızda kaşıntı nasıl önlenir? Merak edilen konulardan biridir. Öncelikle nedeninin belirlenmesi gerekir. Bunun için soğuk algınlığı ya da ağız içerisinde ağrı oluşması durumunda mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Meyve ya da sebzelerin soyarak yemek oluşacak olan kaşıntının önemli eseri sağlayabilir. Aynı zamanda çiğ yemek yerine sebze ya da meyveleri pişirerek yemek tercih edilebilir. Yiyeceklerden oluşacak olan alerjenlerden kaçınılmak gerekir. Alerjik durum yaratacak olan ilaçlardan uzak durulması gerekir.

Yorumlar (1)
Enes 2 yıl önce
Hiç fayda etmedi şikayette bulunucam!!!