30 Ağustos’ta hastaneler ve eczaneler açık mı?

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle tüm Türkiye’de Çarşamba günü resmi tatil uygulanacak. 30 Ağustos Çarşamba hastaneler ve ve eczaneler açık olacak mı?
30 Ağustos’ta hastaneler ve eczaneler açık mı?

Türkiye’de Çarşamba günü tüm yurtta 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları yapılacak. Bu milli bayram nedeniyle her yıl olduğu gibi bu yıl da resmi tatil uygulaması yapılacak. 30 Ağustos 2023 Çarşamba günü resmi tatil olacak. Peki resmi tatil 30 Ağustos’ta hastaneler ve eczaneler açık olacak mı? Doktora gitmek isteyen veya ilaç almak isteyen ne yapacak?

HASTANELER 30 AĞUSTOS’TA MESAİ YAPACAK MI?

Resmi tatil uygulaması 30 Ağustos Çarşamba günü hastaneler için de geçerli olacak. Ancak sağlık hizmetlerinin tamamen durdurulması mümkün değil. Hastaneler polikinlik hizmeti vermeyecekler ve doktorlar polikinliklerde 30 Ağustos’ta hasta bakmayacaklar. Ancak hastanelerin acil bölümleri 30 Ağustos’ta da açık olacak. Acil bir sağlık sorunu olan vatandaşlar hastanelere başvurarak bu birimlerde muayene olup tedavilerini yaptırabilecekler. Bunun yanında hastanelerde yatarak tedavi olan hastaların durumunu resmi tatil etkilemeyecek. Onların tedavisine de ara verilmeden devam edilecek.

ECZANELER AÇIK OLACAK MI?

30 Ağustos 2023 Çarşamba resmi tatil gününde eczaneler de kapalı olacaklar. Eczaneler için de o gün resmi tatil uygulaması yapılacak. İlaç acil ihtiyaç olduğu için vatandaşların resmi tatilde de ilaca erişimlerinin sağlanabilmesi için 30 Ağustos Çarşamba günü nöbetçi eczaneler hizmet verecekler. Belirlenen eczaneler çarşamba günü açık olup vatandaşların her türlü ilaç ihtiyaçlarına cevap verilecek.

Hangi eczanelerin nöbetçi olacakları ise büyük bir merak konusu oluyor. Bu konuda Eczacılar Odası, belediyeler, valilikler gibi kurumlardan bilgi almak mümkün. Google üzerinden arama yapılarak da nöbetçi eczaneler öğrenilebiliyor. Ayrıca eczaneler kapalı olsalar bile vitrinleri üzerinde o gün hangi eczanelerin nöbetçi olduklarına dair bilgiler yer alıyor. Herhangi bir eczaneye giderek günün nöbetçi eczanelerini de öğrenmek mümkün oluyor.