2023 hedefindeki 20 termal kentten birisi Uşak

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak, Türkiye’nin sağlık turizmi açısından oldukça önemli bir noktaya geldiğini kaydederek, hedefin 2023’e kadar 20 termal kent olduğunu kaydetti. Yabancı misafirlerin çekilmesi hedeflenen bu 20 termal kent arasında Uşak da yer alıyor.
2023 hedefindeki 20 termal kentten birisi Uşak

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak, Sivas’ta katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin termal su kaynakları açısından oldukça zengin olduğunu ve bu kaynakların yüzyıllardır şifa dağıttığını söyleyen Çakmak, son 15 yılda termal ve sağlık turizmi alanında yeni bir segment oluşturulduğunu belirtti. Çakmak, termal ve sağlık yatırımları ile hastanelerin entegre bir sistem haline getirildiğini anlattı.

2023 hedefi 2 milyon turist

Sağlık ve termal turizm alanında ülkeye gelen turist sayısının her geçen gün arttığına dikkati çeken Çakmak, "Genel anlamda diğer turizm segmentlerinde yaşanan kriz dönemlerinde sağlık turizminde bir kriz yaşamadık. 2016-2017 yıllarında diğer turizm segmentlerinde düşüşler varken bizde yüzde 20-25 artışlar oldu. Sıfırdan başladık ve bugün 144 ülkeden 765 bin yabancı hastaya hizmet vermeye, sağlık dağıtmaya başladık. Hedefimiz 2023 yılında 2 milyon turiste hizmet vermek ve ülkemize 20 milyar dolar gelir sağlamak."

İlk 10 termal kent arasında Uşak da var

Son dönemlerde termal yatırımlar anlamında önemli bir noktaya gelen Uşak, oluşturulmak istenen termal kentler arasında ilk adımda yer alıyor. Türkiye genelinde 20 termal kent oluşturma hedefi içerisinde belirlenen ilk 10 ilden birisi olan Uşak turizmdeki marka değerini bu sayede güçlendirecek.

Sağlık ve termal turizm alanında ülkeye gelen turist sayısının her geçen gün arttığına dikkati çeken Çakmak, konuyla ilgili şu açıklamalara yer verdi:

"En çok turisti Orta Doğu ülkelerinden alıyoruz. Daha sonra Avrupa, 3. kademe olarak da Türki cumhuriyetler ve Rusça konuşulan ülkelerden alıyoruz. Ülkemizde 20 termal kenti oluşturmaya çalışıyoruz. İlk olarak 10 kent belirledik. Uşak, Denizli, Afyon, Sivas, Balıkesir, Niğde, Kütahya, Nevşehir, Ankara ve Yalova termal kent yapmak istediğimiz ilk 10 il arasında yer alıyor. Bir kentin termal kent haline gelebilmesi için o kentte fizik ve rehabilitasyon merkezi olmasına, yaşam alanlarının ve altyapı yatırımlarının tamamlanmasına dikkat ediyoruz. 2023'e kadar hedefimiz 20 termal kent oluşturmak, 20 termal kent ilimizde yabancı misafirleri ağırlamak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak."

Almanya’dan sonda 3. sıradayız

Yalnızca termal tesisin yeterli olmadığını ve mutlaka hastane de gerektiğini vurgulayan Çakmak, "Çünkü gelen misafir sadece termal turizm hizmeti almıyor, diğer yan hastalıklarının tedavi edilmesi için de donanımlı hastanelere ihtiyaç duyuyor. Artık illerimizde zincir hastanelerimiz, şehir hastanelerimiz var. Bunlar geliştikçe dünyadaki sağlık turistinin cazibe merkezi haline gelmiş durumdayız. Dünyada sağlık turizminde ABD ve Almanya'dan sonra 3. noktadayız. Almanya termal ve sağlık turizminde çok önemli, çok da zengin bir ülke olmasına rağmen biz hemen Almanya'nın arkasında 3. sıraya yerleştik." değerlendirmesinde bulundu.