10 Kişiden 4’ü Sigara İçiyor

Yapılan araştırmalar neticesinde sigara kullanan kişi sayısı yaklaşık olarak belirlendi.
10 Kişiden 4’ü Sigara İçiyor

Bu araştırmalara göre 10 erkekten 6’sı sigara içerken bu rakam kadınlarda 3 olarak belirlenmiştir.

Gelişmemiş Ülkeler

Sigara içenlerin sayısı gelişmiş ülkelerde bari bir şekilde düşük seviyede çıkmaktadır. Bunun yanı sıra gelişmemiş ülkelerde ortalama %54 civarında çıkmaktadır. ülkemizde ise bu rakam %40 civarında gerçekleşmektedir.

Ülkemizde toplam sigara içen kişi sayısı ise 17 milyon olarak belirlendi. Ancak bu rakam her geçen gün artarak devam etmektedir. Bu sebeple sigara ile mücadele çalışmaları aralıksız devam ettirilmektedir.

Çocuklarda Sigara İçme Oranı

Sigaraya başlama yaşının 10’a kadar düştüğü yapılan araştırmalar neticesinde saptanmıştır. 10-15 yaş arası çocuklarda sigara içme oranı ise %30’lara kadar çıkmıştır. İşte tüm bu göstergeler çok ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. Tüm bunların üstesinden gelmek için yapılması gereken ise sigarayı bırakma yöntemlerinin uygulanmasıdır.

Azmedenler Başarıyor

Araştırmalarda sigarayı bırakmaya çalışanların birçoğunun ilk yıl içerisinde yeniden başladıklarını göstermektedir. Ancak bunu deneyen kişilerin diğerlerine göre sigarayı bırakma konusunda daha azimli oldukları ispatlanmıştır.

Sigaraya bağlı hastalıkların her geçen gün daha çok insanı hayattan koparması tehlikenin boyutlarını ortaya koymaktadır. İşte bu sorunun üstesinden gelmek adına yapılması gereken sigarayı bırakmaktır. Aksi takdirde 2030’lu yıllarda sigaranın zararlarının çok daha tehlikeli boyutlara çıkması söz konusu olabilecektir.