1 kere bile koronavirüs geçirmeyenler için sevindiren haber! Resmi olarak açıklandı

Koronavirüs salgınına ilişkin çalışmalar hala devam ediyor. Aktarılan son habere göre 1 kere bile koronavirüs geçirmeyenler için güzel haber bilim insanlarından geldi.
1 kere bile koronavirüs geçirmeyenler için sevindiren haber! Resmi olarak açıklandı

Yaklaşık 2-3 senedir hayatımızı resmen bir kabusa çeviren koronavirüs salgınında önemli bir gelişme yaşandı. Aktarılan son haberin detaylarına göre İngiltere’de koronavirüs geçirmeyenler için önemli bir çalışma yapıldı. Sonuçlar oldukça şaşırtıcı

SALGIN GEÇİRMEYENLER DİKKAT

Çin’den ortaya çıkan ve tüm dünyayı kısa süre içerisinde etkisi altına alan koronavirüs salgınında önemli bir sonuç ortaya çıktı. Yapılan araştırma sonuçlarına göre koronavirüs salgının olduğu dönemde virüse maruz kalmasına rağmen salgını geçirmeyen kişiler için güzel haber geldi.

Konuya ilişkin araştırma İngiltere merkezli Imperial College London bünyesinde yapıldı. Koronavirüs’ün bilimsel çalışmasının bir parçası olarak SARS – CoV-2 virüsü ile mücadele eden kişilerin hastalıktan kaçmasına yardımcı olan önemli bir bağışıklığa sahip oldukları ortaya çıktı.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI ORTAYA ÇIKTI

Aktarılan haberin detaylarına göre koronavirüse maruz kalmadan önce kişi burun astarlarındaki lokal bir bağışıklık tepkisi devreye giriyor. Bu şekilde kişi virüsü tanımlayarak enfeksiyon oluşumunu önceden engelleyebiliyor. Yapılan araştırmanın sonuçlarında ise şu ifadeler kullanıldı:

“Virüsü hemen temizleyen bireyler, tipik bir yaygın bağışıklık tepkisi göstermedi; bunun yerine, burunda daha önce hiç görülmemiş, incelikli, doğuştan gelen bağışıklık tepkileri oluştu”

O GEN SAYESİNDE..

Yine aynı çalışmada yer alan araştırmacılar kişilerde bulunan HLA – DQA2 isimli bir genin maruz kalmadan önce yüksek bir şekilde olması halinde insanlarda enfeksiyonun yayılmasına engel olabiliyor. Bu durum da özellikle koronavirüs salgınına yakalanmayan kişiler de daha sık görülebiliyor. Araştırmacılara göre bu gen kişilerde yüksek seviyede bulunduğu için virüsün yayılmasını engelleme noktasında da önemli bir rolleri olabileceği ifade ediliyor.

Bir dönem dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınında 1 milyondan fazla kişi ölmüş bir o kadar kişi de enfekte olmuştu.