Sokak hayvanları düzenlemesi açıklaması! Başıboş köpekler nasıl uyutulacaklar?

Sokak hayvanları için yapılacak olan yasal düzenlemeye ilişkin AK Parti’den yeni bir açıklama geldi. Başıboş köpek sorunu nasıl çözülecek, köpekler uyutulacak mı?
Sokak hayvanları düzenlemesi açıklaması! Başıboş köpekler nasıl uyutulacaklar?

Sokak hayvanları ile alakalı olarak bir süredir tartışmalar yapılıyor. AK Parti bir yasal düzenleme ile sokak hayvanı sorununu çözmeyi hedefliyor. Bunun için konunun tüm tarafları ile çeşitli istişareler yapıldı. Bu istişareler neticesinde de sokak hayvanlarına dair yasal düzenleme hazırlandı. Bu yasal düzenlemeye ilişkin kanun teklifi bayram sonrasında TBMM Başkanlığına sunulacak. AK Parti Grup Başkanı sokak hayvanları düzenlemesine dair yeni bir açıklama yaptı.

ÖTENAZİ GELİYOR

Başıboş köpekler için yapılacak yasal düzenleme hakkında konuşan AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, “Yapacağımız yasal düzenlemede en önemli başlık kısırlaştırma olacak. Ancak yasada bunun yanında ötenazi de olmak zorunda. Barınaklarda barınma imkanı olmayan, kuduz hastalığı taşıdıkları tespit edilen ve acılar içerisinde yaşamlarına devam etmek zorunda kalan sokak hayvanlarımız var. Buna biz seyirci kalmamalıyız.” dedi.

KISIRLAŞTIRMA VE SAHİPLENDİRME YAPILACAK

Her kesimden görüş aldıklarının altını çizen Abdullah Güler, “Bizim derdimiz bu sorunu çözmek. Bunun için de her kesim ile görüşmeler yaptık, onları dinledik, çözüm önerilerini not ettik. Yasanın ana noktası kısırlaştırma olacak ama bu yetmez. Sokak hayvanlarının sahiplendirilmeleri de çok önemli. Hayvanseverlere burada çok önemli görevler düşecek. Sadece onlara değil toplum olarak bir görev paylaşımı yapıp bu sorunun üstesinden geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

SOKAKLARI GÜVENLİ HALE GETİRMELİYİZ

Uyutma konusunda da açıklama yapan Abdullah Güler, “Yasada ötanazi uygulaması olmak zorunda. Toplumsal risk taşıyan bazı hayvanlarımız var. Sadece insanlar için değil o hayvanlar barınakta bulunan hayvanlar için de tehlike saçıyorlar. Biz onları da korumak zorundayız. Barınaklarda barınma imkanı olmayan, kuduz hastalığı olan hayvanlarımızın acı çekmelerine rıza gösteremeyiz. Ayrıca sokakları da güvenli hale getirmek zorundayız. Ötanazi veya uyutma işte bu hayvanlar için uygulanabilecek.” şeklinde konuştu.

UYUTMAYA VETERİNERLER KARAR VERECEK

Ötanazi kararının nasıl verileceğini de açıklayan Abdullah Güler, “Yapacağımız yasal düzenleme toplumumuzun vicdanını rahatsız etmeyecek. Hayvanları toptan katledelim gibi bir anlayışı bu topluma kimse reva göremez. Ötanazi uygulaması yapılacak ama buna veteriner hekimler karar verecekler. Saldırganlığı artmış, rehabilite edilemeyecek köpekler var ve onlar için veteriner kararı ile ötanazi uygulanabilecek. Bu karar da barınaklarda bulunan veterinerler tarafından verilecek.” dedi.