Kamuda mülakat kalkıyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni açıklama!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kamuda personel alımlarında uygulanan mülakat sistemi ile alakalı olarak yeni bir açıklama yaptı. Kamuda mülakat kaldırılacak mı, sistem nasıl işleyecek?
Kamuda mülakat kalkıyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni açıklama!

Türkiye’de kamuya personel alımlarında uygulanan mülakat sistemi vatandaşlar arasında büyük bir rahatsızlığa neden oluyor. Kamuya personel alımlarının mülakat ile adaletli olmadığını düşünen vatandaşlar bu sisteme karşı çıkıyorlar. Buna dair ortaya çıkan rahatsızlığa kulak veren Cumhurbaşkanı Erdoğan kamuda mülakatın kaldırılmasını son seçimde vatandaşlara vaat olarak açıklamıştı. Peki kamuda mülakat kaldırılıyor mu, son karar ne?

KAMUDA MÜLAKAT AÇIKLAMASI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BM’nin 78. Genel Kurulu için gittiği ABD’de çok önemli temaslarda bulunurken orada gazetecilerin de Türkiye ile alakalı olarak sorularına yanıt verdi. Gazetecilerin kamuda mülakatların kaldırılması konusundaki seçim sözünü hatırlatmaları üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamayı yaptı:

“Biz seçim vaadimizde mülakatları görevin gerektirdiği zorunluluklar dışında kaldıracağımızı söyledik. Görevin gerektirdiği hallerde ise hakkaniyetle hareket edilmesi en temel yaklaşımımızdır. Mülakatlar çok sınırlı ve çok özel meslek gruplarında olabilir, devam edebilir. Elbette bu mülakatları yapacak olan mülakat komisyonlarının objektif kriterlerle oluşturulması konusu da çok önemlidir. Bu konuyla alakalı olarak ilgili bakanlarımız görüşüyorlar ve çalışıyoruz. Ben eğer seçim vaatlerim arasında böyle bir söz verdiysem bunu Milli Eğitim bakanımla, İçişleri Bakanımla görüşmek suretiyle yeni bir yol haritası ile ilerletiriz.” dedi.

Kamuda mülakatın kaldırılması konusu en çok öğretmen alımlarında tepkiye neden oluyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak öğretmen alımlarında mülakatların devam edeceğini ama sistem değişikliği olacağını duyurmuştu. Öğretmen adaylarının tepkisine neden olan bu açıklamanın ardından tüm gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da kamuda mülakatların kaldırılması konusunda açıklama yaparak izlenecek yolu kamuoyu ile paylaştı.