Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek enflasyon ne zaman düşecek açıkladı

Parasal sıkılaşma politikası tüm hızı ile devam ederken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek enflasyonun düşeceği tarihi açıkladı.
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek enflasyon ne zaman düşecek açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası tarafından hayata geçirilen parasal sıkılaşma politikası ile enflasyonla mücadele tüm hızı ile devam ediyor. Enflasyonu düşürmek için topyekün mücadele verilirken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek enflasyonun düşeceği tarihi açıkladı.

TÜRKİYE'DE ENFLASYON NE ZAMAN DÜŞECEK?

Londra'da Chatham House düşünce kuruluşunun düzenlediği bir etkinlikte konuşan Şimşek, "Enflasyon bu yıl düşük 40'lı ya da yüksek 30'lu seviyelere inebilir. Gelecek yıl orta onlu seviyelere ve bir sonraki yıl da tek haneli seviyelere gerileyebilir" dedi. Şimşek, "Piyasalar da oluşturduğumuz programın enflasyonu dizginlememizi ve düşürmemizi sağlayabileceğine inanmaya başlıyor" ifadesini kullandı.

Şimşek, ayrıca Türkiye'nin neden BRICS'e üye olmadığına ilişkin gelen bir soruyu, Türkiye'nin ana ortağının Avrupa Birliği (AB) olduğu ve AB'den ayrılamayacağı şeklinde yanıtladı. Şimşek'in Londra temasları cuma gününe kadar devam edecek. Yatırım bankaları JP Morgan, Deutsche Bank ve Dome Group tarafından organize edilen toplantılar kapsamında Şimşek, yüzlerce yatırımcıyla bir araya geliyor.

Türkiye'nin güçlü ve sürdürülebilir dezenflasyon sürecinin eşiğinde bulunduğunu belirten Mehmet Şimşek, 2025 yılında yüzde 10'lu seviyelere düşecek olan enflasyonun 2026 senesinde ise tek haneyi göreceğini ifade etti.