Gürsel Tekin son dakika CHP'den neden istifa etti milletvekili mi?

CHP'nin en önemli isimleri arasında yer alan Gürsel Tekin son dakika açıklaması ile CHP'den istifa ettiğini duyurdu. Peki, Gürsel Tekin neden istifa etti, milletvekili mi, milletvekilliğinden de istifa etti mi?
Gürsel Tekin son dakika CHP'den neden istifa etti milletvekili mi?

Gürsel Tekin son dakika CHP'den neden istifa etti milletvekili mi? - 31 Mart yerel seçimleri öncesinde partilerin aday belirleme süreçleri tüm hızı ile devam ederken CHP'de süreç oldukça sancılı geçiyordu. Özellikle de İstanbul ve Ankara ilçe adaylarında sorunlar yaşanırken dün PM toplantısı sonrası belirlenen yeni adaylar açıklanmıştı.

GÜRSEL TEKİN İSTİFA MI ETTİ, NEDEN CHP'DEN İSTİFA ETTİ?

Gürsel Tekin sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamasında "Aziz milletime ve yol arkadaşlarıma, Cumhuriyet Halk Partisi’nin temel ilkeleri tüzük ve programında yer almaktadır. Ne yazık ki geçen zamanda CHP çağdaş uygarlığı hedefleyen, Türkiye’de iktidar olma ve halka hizmet etme amacına sahip Atatürkçü ve sosyal demokrat bir parti kimliğinden uzaklaştırılmış,

Hiçbir objektif koşul, liyakat ve ehliyetin olmadığı,

Parti içi hemşericilik, gruplaşma, ekipleşme ilişkileri ile makam ve mevkilerin dağıtıldığı,

Partiye emek veren, partinin iktidar olması için çalışan insanların dışlandığı,

Türkiye’de iktidar mücadelesi yerine parti içi iktidar mücadelesinin yeğ tutulduğu,

Parti hukukunun ve partimiz emekçilerinin haklarının yok sayıldığı, Genel Merkezin kendi açıkladığı kural ve talimatlara bile uymadığı, parti hukukuna ve açıklamalarına güvenerek emek sarf eden insanların emeklerinin gasp edildiği,

İdeoloji, ilke veya düşünce ile oluşan yoldaşlık ruhu yerine ahbap - çavuş, eş, dost, akraba ilişkilerinin her düzeyde belirleyici olduğu bir yapı haline dönüşmüştür.

Partinin her makamında görev alma onuruna erişmiş, her zaman sokakta, halkın içerisinde Türkiye’de iktidar olmak için çalışmış benim için ortaya çıkan bu tablo acı ve üzüntü vericidir.

gursel-tekin-istifa.jpg

Bu sebeple,

Gençlik yıllarımdan beri hayatımı adadığım, ilkelerini kalbime mühürlediğim Cumhuriyet Halk Partisi’nden yine inandığım, uğruna yaşadığım ilkeler bunu emrettiği ve mevcut yapıda çalışma imkanım kalmadığı için büyük bir üzüntüyle istifa ediyorum. Uğruna hayatımı adadığım ilkeler için çalışmaya devam edeceğim. Kamuoyuna saygıyla duyururum." diyerek partisinden istifa ettiğini duyurdu.

GÜRSEL TEKİN MİLLETVEKİLİ Mİ?

Hayır, Gürsel Tekin 2023 senesinde yapılan genel seçimlerde milletvekili adayı olmamıştı. Bu nedenle partisinden istifa eden Gürsel Tekin'in milletvekilliği düştü mü, isitfa etti mi soruları da gündeme gelmedi.