Güneş; “Münferit bir olaydan siyasi rant elde etmeye çalışmak doğru değil”

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, düzenlediği basın toplantısında, 6 yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel istismara uğradığı iddialarını, “Münferit bir olay” olarak değerlendirerek, bu olaydan siyasi rant elde edilmeye ve İslamiyet’in kötülenmeye çalışılmasını doğru bulmadığını belirtti.

POLİTİKA 10.12.2022, 21:25

Güneş; “Münferit bir olaydan siyasi rant elde etmeye çalışmak doğru değil”

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, düzenlediği basın toplantısında, 6 yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel istismara uğradığı iddialarını, “Münferit bir olay” olarak değerlendirerek, bu olaydan siyasi rant elde edilmeye ve İslamiyet’in kötülenmeye çalışılmasını doğru bulmadığını belirtti.

POLİTİKA 10.12.2022, 21:25
Güneş; “Münferit bir olaydan siyasi rant elde etmeye çalışmak doğru değil”

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, burada yaptığı açıklamada, 6 yaşında bir kız çocuğunun gelin yapılarak istismar edildiği iddialarını değerlendirdi.

Güneş, “AK Parti olarak bu tür olayları lanetliyor ve asla tasvip etmiyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız konuyu takip etmektedir. Er ya da geç bu iğrenç olay aydınlanacaktır. Bu üzücü olay üzerinden Müslümanların veya bir siyasi partinin kötülenmesi kabul edilemez.

Yaşanan olay münferit bir olaydır. Bu münferit olay üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışmak doğru değildir. Bu olayları dine dayandırmakta son derece yanlıştır. Böyle bir yaklaşım, İslamiyet dinini kötülemek anlamına gelecektir. Şu anda mevcut olan kanunlarda bu tür girişimler suç sayılmaktadır. Evlilik yaş ve şartları açık bir şekilde belirtilmiştir” dedi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye’yi sarsan olay; Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşında kızı H.K.G.'yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikâhla evlendirmesine ve H.K.G'nin cinsel istismar maruz kalmasına ilişkin iddialarla başlamıştı.

İddialar üzerine olayla ilgili adli tahkikat başlamış, savcılık iddianame hazırlamıştı.

Mahkeme tarafından bu iddianame kabul edildi. Edinilen bilgilere göre davanın ilk duruşmasının 22 Mayıs’ta yapılacağı öğrenildi. Yaşanan bu gelişmeler üzerine Hiranur Vakfı’nın internet sitesini kapattığı belirtildi.

Bu iğrenç olay hakkında yaşanan bir başka gelişme de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın 11 yıl önce hukuka aykırı olarak takipsizlik kararı verdiği ileri sürülen Cumhuriyet Savcısı hakkında HSK’ya inceleme izni vermesi oldu.

(SALİH KILINÇ / HABER)

Yorumlar (5)
dayı 2 ay önce
sayın vekil acaba geçmişi hatırlamada bir sorun mu var cemaatlere imtiyaz sizin döneminizde oldu sırf sahtekarlar üç beş karı alsın diye TÜRK CEZA KANUNDAN zinayı suç olmaktan sizler çıkardınız şimdi kral çıplak deyince mi din yada siyaset aklınıza geldi yazık ki dini ve siyaseti siz her şeye alet ediyorsunuz şapkanızı ününüze koyup bir düşünün belki yanlışlarınızı görürsünüz okumuş cahiller sizi
özer 2 ay önce
keşke mağdurlada ilgili konuyu hassayitle takip ettiğinizi en azından bu tip olayların bir daha yaşanmaması adına ne tür katkı vereceğinizi SÖYLESEYDİNİZ
İlginç şeyler oluyor. 2 ay önce
Münferit mi gerçekten?
Kadın 2020 yılında savcılığa şikayette bulunuyor,
elindeki tüm delillerle,
savcı örtbas edip olayı kapatıyor.

Aile bakanlığı, kadını sığınma evlerine alıyor bir kaç il dolaştırılıyor.
ama hukuki anlamda müdahil olmuyor olaya,
avukatları savcının kararına itiraz etmiyor.

Ta ki olay basına yansıyıncaya kadar,
basına yansıyınca herkesin bildiği üzere,
yok asıl amaç İslam,
6 yaşında değil,
yok iftiradır filan kampanyası başlıyor troller tarafından sosyal medyada.

Kadının elindeki deliller sağlam olunca,
herkes sırayla özür dilemeye,
olayı lanetlemeye başlıyor.

2015 yılından itibaren Uşakta 14 yaşındaki bir kızı defalarca kaçırılıp hürriyetinden yoksun bırakılması ve hala ailenin yaşadığı sıkıntılar ile ilgili,
savcılık, mahkemeler,
bürokrasi ve polis boyutlarıyla ilgili,
içişleri ve aile bakanlığına şikayet olduğundan bahsediliyor.
Düzeltme 2 ay önce
2012 yılında doktorun polise haber vermesi,
kemik testine 21 yaşında birinin sokulması sürecinde,
savcı kovuşturmaya yer olmadığına karar verip kapatıyor.

2020 yılında kadın savcılığa şikayet için başvurduğunda,
savcı, aile bakanlığına bağlı kadın sığınma evine yönlendirmiş kadını ve
kadir istekli ile babayı da tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etmiş,
mahkeme adli kontrolle serbest bırakmış, savcı karara itiraz etmiş, itirazı reddedilmiş.

2022 yılında iddianame tamamlanıp kabul ediliyor, davaya bakacak 2. ağır ceza mahkemesinden tensip ile tutuklama kararı çıkacağı beklenmiş, o kararda çıkmamış.
Tuncay 2 ay önce
Sayın vekil,bu açıklama hiç uygun değil.Olay sizin küçümsediğin ölçekte değil.Empati yaparak kendinizi toplumun bir ferdi olarak objektif değerlendirin siyasi olarak değerlendirme yapmayın.85 milyonun yüreği sızladı.Sizinki.Sokakta,parkta elindentutarak götürüp oynattigimiz kendi çocuklarımızın yaşında. Demeciniz bence hoş olmamış