AK Parti Kadın Kolları Başkanı Hilal Sabancı; “Kadına şiddet insanlığa ihanettir”

AK Parti Uşak Kadın Kolları İl Başkanları, eş zamanlı olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeni ile bir basın açıklaması yaptı.

POLİTİKA 25.11.2022, 12:44

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Hilal Sabancı; “Kadına şiddet insanlığa ihanettir”

AK Parti Uşak Kadın Kolları İl Başkanları, eş zamanlı olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeni ile bir basın açıklaması yaptı.

POLİTİKA 25.11.2022, 12:44
AK Parti Kadın Kolları Başkanı Hilal Sabancı; “Kadına şiddet insanlığa ihanettir”

Uşak’ta da AK Parti Uşak Kadın Kolları İl Başkanı Avukat Hilal Sabancı, parti il binasında, AK Parti Uşak İl Başkanı Fahrettin Tuğrul ve Merkez İlçe Başkanı Mehmet Bayer ile birlikte basın açıklamasını okudu.

Sabancı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“AK Parti; 5 buçuk milyon kadın üyesi, 600 bine yakın gönüllü teşkilat mensubuyla aynı zamanda güçlü bir kadın hareketidir. AK Parti Kadın Kolları olarak, kadın odaklı politika ve uygulamaların takipçisi olduğumuz kadar kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve yaptırımların artırılması için de var gücümüzle çalışıyoruz. “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” vesilesiyle bu konudaki kararlılığımızı bir daha vurgulamak, hükümetlerimiz tarafından atılan adımları bir kez daha hatırlatmak istedik.

Kadına Şiddet, İnsanlığa İhanettir

Kadını ve kadının varlığını son derece önemseyen bir yaklaşımla “Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da sık sık tekrarladığı gibi kadına şiddetin, insanlığa ihanet olduğunu bir kez daha haykırıyoruz. AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz.

Kadına yönelik şiddet, yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranıştır. Kadına yönelik şiddet, sadece ülkemizin değil, maalesef tüm dünyanın sorunudur.

Tüm dünya gibi bizim de canımızı yakan, kadına yönelik şiddetle mücadele etmekte kararlıyız. Şunu apaçık söylüyoruz ki, bu konuda asla toleransımız yok. Bunu 2002 yılında daha ilk seçim beyannamemizde de ifade ettik.

2003 yılında aile mahkemelerini biz kurduk.

2004 yılında Anayasa’ya kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir maddesini biz getirdik.

2005 yılında Türk Ceza Kanunu ile ‘töre’ ve ‘namus’ nedeniyle işlenen cinayetleri ağırlaştırılmış suç kapsamına aldık, TCK’da aile içi şiddet ve cinsel suç tanımını biz yaptık.

2010 yılında kadın-erkek fırsat eşitliğini daha da güçlendirerek “pozitif ayrımcılık” ilkesini Anayasa’da düzenledik.

Takım elbise giyene ceza indirimini biz kaldırdık

Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Anayasa’da, TCK’da yaptığımız değişiklikler ve 6284 sayılı kanun ile kadına yönelik şiddet ile mücadelede önemli mesafeler aldık. İyi hâl ve tutuklama şartlarını yeniden düzenledik, kadına yönelik şiddetin cezalarını artırdık. Nikâhlı eşe karşı işlenen suçu boşanmış eşi de kapsayacak şekilde genişlettik.

TCK’da yapılan son düzenlemelerle erkeğin kadına yönelik işlediği suçlarda “iyi hâl uygulamasını” kaldırdık ve kadına şiddeti “katalog suç” kapsamına aldık.

Artık takım elbise giyen, kravat takanlar takdir indirimi gerekçesinden faydalanamıyor. Fiziksel veya iletişim araçlarıyla yapılan ısrarlı takip eylemlerini suç kapsamına aldık.

Yine talep etmeleri hâlinde şiddet mağduru kadınlara baro tarafından ücretsiz avukat hizmeti sağlayarak her koşulda yanlarında olduğumuzu hissetmelerini sağlıyoruz.

2013 yılında kurulan ŞÖNİM’leri (Şiddet İzleme Merkezleri) yaygınlaştırarak 81 ilde 1 milyonun üzerinde kişiye ulaştık.

Kadın ve çocukların maruz kaldığı şiddet ve taciz eylemlerini önlemek üzere kolluk kuvvetlerine tek tuşla ulaşabildikleri KADES (Kadın Acil Destek) Mobil Uygulamasını hayata geçirdik. KADES Uygulamasını yaklaşık 4 milyon kişi indirdi, 300 bini aşkın kişi ise ihbarda bulundu.

Kadına Yönelik Şiddetin 7 Gün 24 Saat takip edilebilmesi ve kadının etkili şekilde korunabilmesi adına Elektronik Kelepçe Uygulamasını 2015’te yine AK Parti olarak biz hayata geçirdik.

2011 Yılı’nda ise İş yerlerinde Psikolojik Tacizin Önlenmesi (Mobbing) Genelgesi’ni düzenledik ve mobbing suç kapsamına aldık.

“Şiddeti olumlayan zihniyete karşı omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz”

Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz.

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha ifade ediyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz”.

(SALİH KILINÇ / HABER)

Yorumlar (2)
dayı 2 hafta önce
acaba hilal hanım bu söylediklerine kendi inanıyor mu anayasada var olan maddelere iki kelimem eklemekle olmuyor saydıkları zaten olan maddelerdi ya olup da kaldırdığınız suç olmaktan çıkardığınız zina yasası ne olacak örf adet ananeleri yok saymanız imam nikahıyla erkeklere üç karı almayı meşrulaştırmalarınızı niye söylemiyorsunuz sorunun temeline inmeden lafla peynir gemisi yürütmeye çalışıyorsunuz ben bir erkek olarak bu açıklamalarınıza katılmıyorum önce sorunun temeline inip sonrada çözüm bulunmalı tüm kadınlarımızın önünde saygı ve şükranla eğiliyorum
refik koralttan 1 hafta önce
herşeyden evvel sizlerin kadınlarımız için bırakın bir basın açıklaması yapmayı kadınlarımızın karşısına bile çıkmamanız lazım.iktidarınız süresince kadınlarımızın hep 2. sınıf insan gibi görüldüğünü,bilmeyen yok.kadınlarımız için bugüne kadar neler söylemedi ki.kadınmıdır kızmıdır,açık kadın perdesiz eve benzer kiralıkmıdır satılıkmıdır,kadının kahkaha atmasına,kaç çocuk doğuracağına nasıl doğum yapacağına,kadınlar çalışıyorlarki işsizlik öyle artıyor diyeni,kadın evde otursun çocuk doğursun diyeni,kadın erkek eşit değildir diyeni,yargıda bir hakimin etek boyunu ölçtürmesi,vsg.bu sözler söylenmişken akp döneminde kadın cinayetlerinin % 1500 artmişken,hergün kadın cinayetlerini gazetelerin 3. sayfasında görürken,kadınlarımızın 8 mart ta ve 25 kasımda haklarını aramalarında bile yürütülmemeleri,ve polis şiddetine maruz kalmalarını,kadınlarımızı koruyan istanbul sözleşmesini bir imza ile çıkılırken sizler hangi hakla ve yüzle kadınlarımız için basın açıklaması yapıyorsunuz buana bune perhiz bune lahana turşusu misali demezler mi.?