2023 AK Parti Milletvekili aday adaylığı ücreti ne kadar?

Türkiye'de dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan milletvekili aday adaylığı ile ilgili ücret konusuna dair araştırmalar başladı.

POLİTİKA 11.03.2023, 11:29

2023 AK Parti Milletvekili aday adaylığı ücreti ne kadar?

Türkiye'de dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan milletvekili aday adaylığı ile ilgili ücret konusuna dair araştırmalar başladı.

POLİTİKA 11.03.2023, 11:29
2023 AK Parti Milletvekili aday adaylığı ücreti ne kadar?

2023 AK Parti Milletvekili aday adaylığı ücreti ne kadar?  Türkiye'de dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan milletvekili aday adaylığı ile ilgili ücret konusuna dair araştırmalar başladı. Seçim tarihi 14 Mayıs olarak kesinleşirken Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gelen açıklama sonrasında da AK Parti Milletvekili aday adaylığı başvuru formları da duyuruldu.

Seçim tarihini imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin de aday olduğunu açıklayarak,

"Bizi, seçim tarihini yaklaşık bir ay öne çekme kararını almaya yönelten sebeplerden bazıları şunlardı, her şeyden evvel 18 Haziran, milyonlarca gencimizin geleceğini ilgilendiren üniversite sınav takvimiyle çakışan bir tarihti. Yine bu tarih, yurt içinden ve yurt dışından yüzbinlerce vatandaşımızın hac farizasını ifa etmek üzere mübarek topraklara gittiği bir döneme denk geliyordu. İlk ve orta dereceli okulların seçim tarihinden hemen önce tatile girmesi sebebiyle her yıl olduğu gibi bu sene de milyonlarca vatandaşımız, memleketine veya tatil beldelerine gitmek üzere yola çıkacaktı. Bunların başını çektiği sebeplerle, 18 Haziran'ın milletimizin iradesini sandığa yansıtmasını teminde sağlıklı bir tarih olmadığını değerlendirdik. Alternatif olarak da 14 Mayıs tarihini teklif ettik.

Demokrasi geçmişimiz bakımından anlamlı bir yıl dönümüne de tekabül eden bu tarihin milletimiz nezdinde hüsnü kabul gördüğünü biliyoruz. Ancak ülkemizin 6 Şubat'ta ardı ardına yaşadığı iki büyük deprem, seçimle ve seçim tarihiyle ilgili tartışmaları gündemimizden çıkardı. Asrın felaketi olarak nitelenen bu deprem, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kilis, Adana ve Elazığ illerimizde, yüreklerimizi yakan can ve mal kayıplarına yol açtı

Tüm bu çerçevede bir ilk adım olarak genel başkanı olduğum AK Parti'den milletvekili adayı olmak için başvuracaklarla ilgili bir karar aldık. O da şu, partimize adaylık başvurusu yapacak herkes önce ilgili birimimizce belirlenecek asgari rakam tutarını AFAD'ın deprem yardım hesaplarına bağış olarak yatıracaktır. Yapacakları cömert bağışlarla deprem yaralarının sarılmasına katkıda bulunacak tüm arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyorum. Bu kararın diğer partilere de örnek olacağına inanıyorum" ifadelerine yer verdi.

MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLIĞI ÜCRETİ NE KADAR?

Gündemde yer alan gelişmelere göre AK Parti'den milletvekili aday adaylığı ücretinin 50 bin liradan başlaması bekleniyor.

Yorumlar (0)