Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

Orhan Dengiz Kimdir?
Orhan Dengiz Kimdir?

1918 tarihinde Uşakta doğmuş olan Orhan Dengiz hakkında merak edilen soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Uşak doğumlu olan Orhan Dengiz kimdir? Diye düşünenler için siyaset ve devlet adamı, eğitimci, milletvekili ve bakandır. Yaşadığı dönemde özellikle yer aldığı alanlarda adını duyurmayı başarmıştır.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu coğrafya bölümünü bitirdikten sonra Afyon Lisesi’nde coğrafya öğretmenliği yapmaya başlamıştır. Daha sonrasında ise Mersin ve Kütahya liselerinde müdürlük görevini üstlenmiştir.

1951 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim genel müdürlüğünde şube müdürü olarak göreve atanmıştır. 1954 yılında seçimlerde Demokrat Partiden milletvekili olarak seçilmiştir. Bu sayede TBMM de Başkanlık Divanı İdare Amirliği görevine getirilmiştir. 1954 yılında ise Milli Eğitim Bakanlığı müfettişliği yapmaya başlamıştır. Daha sonrasında 1960 yılında Kıbrıs Kültür Ataşeliği yapmıştır.

Ardından 1960 yılında yurda dönüş yaptıktan sonra yeniden Milli Eğitim Bakanlığında müfettişlik görevine başlamıştır. Sonrasında ise Ankara Atatürk Lisesinde coğrafya öğretmenliği yapmaya başlamıştır.

Siyaset Hayatı

1965 ile 1969 seçimlerinde Adalet Partisi’nden Uşak milletvekilliğine seçilmiştir. 1960 yılından sonra kurulmuş olan I. Süleyman Demirel Hükümeti’nde 1965 ile 1967 yılları arasında Orhan Dengiz Milli Eğitim Bakanı olarak görevlendirilmiştir. 12 Mart 1971 askeri muhtırası döneminde kurulmuş olan Naim Talu Hükümeti zamanında ise yeniden Milli Eğitim Bakanlığı’na getirilmiştir.

1973 Ekim seçimlerine kadar bakanlık görevini devam ettirmiştir. Daha sonrasında Bülent Ecevit hükümeti yeniden işbaşına gelince görevi sona ermiştir. 11 Ocak 1985 tarihinde dünyaya gözlerini kapamıştır.