Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

Ömer Bedrettin Uşaklı Kimdir?
Ömer Bedrettin Uşaklı Kimdir?

Türk şairi olarak bilinen Ömer Bedrettin Uşaklı hakkında merak edilenler için detaylı şekilde yapılan incelemeler doğrultusunda hazırlanmış olan yazımız üzerinden bilgi alınabilir.

Uşak’ta doğmuş olan Ömer Bedrettin Uşaklı kimdir? Diye düşünenler için Anadolu’nun özellikle doğal görünümlerini ve bireysel duygularını içine bir şekilde yansıtmış olan Türk şairidir.

Uşakta dünyaya gelmiş olan Uşaklı 23 Şubat 1946 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini kapamıştır. Yükseköğrenim eğitimi aldığı dönemlerde ilk şiirini milli mecmuada yayınlamıştır. Mülkiye mektebinden 1927 yılında mezun olmuştur.

Maiyet memuru olarak Bursa’da staj yapmıştır. Sonrasında Mudanya kaymakamı muavinliğine atanmıştır. Farklı ilçelerde kaymakamlık görevi üstlenmiştir. Artvin Vali Vekilliği olarak bir süre görev almıştır. 1938 ile 1943 yılları arasında Mülkiye müfettişi olarak görev almıştır. Daha sonrasında 7. dönem Kütahya milletvekili olarak seçilmiştir.

Ömer Bedrettin Uşaklı Hayatı

Anadolu’da görev aldığı yıllarda yöreleri, kişisel izlenimleri ve gözlemlerini şiire yansıtmıştır. Aynı zamanda ülke gerçeklerini ve bireysel duygulanışları öznel bakışla şiire yansıtmıştır. Farklı şehirlerde almış olduğu farklı görevler ile Ömer Bedrettin Uşaklı hayatı boyunca elde etmiş olduğu izlenimleri şiire yansıtarak duygularını aktarmıştır.

Anadolu’nun farklı bölgelerinden değişik ve canlı görünümler çizmiştir. Deniz, doğa, gurbet, özlem şiirlerinin başlıca temelini oluşturmaktadır. Aynı zamanda şiirlerinde hece ölçüsüne bağlı kalmıştır. Yaşadığı dönemde oluşturmuş olduğu eserler ile adından sıklıkla söz ettirmiş olan isimlerden biridir.