26.09.2021, 21:56

Oğlum Hurşit kendin söyle kendin işit

www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi olarak sizlere bir söz vermiştik. Halkın dertlerini ve sevinçlerini paylaşacağı, siz değerli okurlarımızın, kulağı, sesi ve haykırışı olacak bir haber sitesi oluşturmak için yola çıkmıştık.

Allah’a bin şükür sözümüzü yerine getirmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Siz Değerli Uşak Halkı, bizi Uşak’ın 1 numaralı haber sitesi yaparak bizlerden ilginizi ve sevginizi esirgemediniz. Gerek gönderdiğiniz yorumlar, haber için yapmış olduğunuz uyarılar, en çok okunan haber sitesi payesine getirmeniz, beni ve ekibimi gururlandıran şeyler oldu. Hepiniz çok yaşayın ve mutlu olun emi.

Ben de naçizane kalemim yazdığı, dilimin döndüğü kadarı ile bugünkü yazımda sizlerden gelen veya sizlerin yaşadığı veya yaşaması muhtemel olayları yazacağım.

OKULLARDA YARI YÜZ YÜZE YARI UZAKTAN EĞİTİM OLDU

Ülkemizde ve ilimizde 2. doz aşılama istenen düzeylere ulaşamadığı gibi okullarda da vaka sayılarının hızla arttığına dair sürekli bilgiler geliyor.

Buradan okul adlarını verip panik yaratmak istemiyorum. Ancak, sizlerden geliyorsa mutlaka doğrudur. Resmi makamlar, nedense ilimizde ve okullarımızda salgınlar konusunda herhangi bir açıklama yapmıyor.

Bu konuda sizlerden gelen bilgileri incelediğimde, Uşak’ta okullarının yarısının yüz yüze eğitim, diğer yarısının uzaktan eğitim aldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Ne yazık ki ilimizde de vakalar küçük yaştaki çocuklarda da fazla sayıda görülmeye başladı. Onun için lütfen aşımızı olalım.

NİÇİN BİR TEK UŞAK’TA YOK?

Covid-19 salgını 2 yıla yaklaşan bir zaman diliminde bütün dünyada olduğu gibi ilimizi de olumsuz etkiledi. Şehirlerarası yolcu taşıyan otobüs şirketleri de bu zorlu süreçte yüzde 50 daha az kapasite ile yolcu taşımaya başladı.

Her zaman olduğu gibi şirketler zarar etmesin diye onların yükünü vatandaşa yükleyip yolcu taşıma ücretlerini yüzde yüz zamlandırdılar. “Biz halkız. Çekeriz. Yeter ki otobüs şirketleri zarar etmesin” deyip bu yükü de ‘eyvallah’ deyip sırtlandık.

Şimdi virüsü takan falan kalmadığı için otobüslerde tam kapasite ile vızır vızır çalışıyor maşallah.

Eee… O zaman niye otobüs fiyatları eski fiyatlarına çekilmiyor. Uşak – İzmir arası yolcu bileti 70 TL. Tapu tapu 200 kilometrelik yol. Şehir içi otobüs taşımacıları, şehirlerarası otobüs firmaları, fırıncılar zarar etmesin. Hereksin zararını halk çeksin.

Olur tabi. Başımız gözümüz üzerine…

Şehirlerarası otobüs firmaları ile ilgili bir başka şikâyet konusu da otogara ulaşmak için servis hizmetinin olmayışı. Düşünün. İnsanlar Elmalıdere’nin Sarayaltı Mahallesinin, Fevzi Çakmak Mahallesinin tepelerinde oturuyor. Üniversitede okuyan çocuğuna yiyecek içecek veya eşya götürmesi gerekiyor. Servis yok. Bir de taksi parası mı versin?

Duyumlarıma göre Uşak’ta otobüs firmaları kendi aralarında anlaşmış. Servis hizmetlerini iptal etmiş. Uşak il değil zaten. Dağ başı canı isteyen istediği gibi iptal ediyor. Canı isteyen canı istediği gibi zam yapıyor. Nasılsa itiraz eden karşı çıkan yok.

SUYA ZAM GELDİ DE HABERİMİZ Mİ YOK?

Siz değerli okurlarımızdan bize gelen şikayetlerden birisi de su faturalarındaki anormal artış. Hatırladığım kadarı ile 2019 yerel seçimlerinde Sayın Mehmet Çakın Uşak Belediye Başkanı seçildikten sonra, akabinde 2019 Kasım ayı Belediye Meclis toplantısında suya yüzde 50 gibi fahiş bir oranda zam yapılmıştı.

Su faturalarının yüksek geldiğine yönelik yakınmalardan sonra araştırdım. Belediye meclis üyeleri ile görüştüm. Meclis kararlarını araştırdım. Arşivleri taradım. Suya zam yapıldığına dair herhangi bir karar ya da kayda rastlamadım.

O zaman bu su faturalarının tsunami dalgası gibi kabarmasının nedeni nedir? Bunu Uşak halkına açıklayabilecek bir babayiğit var mı?

Marketlerde, domates, hıyar ve biber fiyatlarını denetleme ile fahiş fiyat artışlarını engellemek mümkün değil. Kamu kurumlarına ödediğimiz bedellerin niye arttığını bile bilemiyoruz. Bu durumda fahiş fiyat artışları nasıl düşecek?

ÇÖPLÜĞÜN PATLAMAYACAĞINI GÖSTEREN BİLİMSEL RAPORUNUZ VAR MI?

Son olarak Uşak’ta yaklaşık 3 bin 500 kişinin can güvenliğini ilgilendiren bir olaydan bahsetmek istiyorum. Gerçi bu konuyu da sizlerin haber sitesi www.usakgundem.com olarak defalarca dile getirmiştik.

Son olarak bu konu ile ilgili bir açıklama yapan İYİ Parti Uşak Merkez İlçe Başkanı Sayın Hakan Savaş, “Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından oluşturulan bir bilim kurulunun 2010 yılında bir rapor hazırladığından” bahsediyor.

Raporda; bölgede enerji dönüşüm santrali kurulacak kadar metan gazı olduğuna dikkat çekilerek, “Büyük bacalar kurularak gaz tahliyesi yapılmasını, bölgede kesinlikle yerleşim merkezi kurulamayacağını ve sadece ağaçlandırılarak yeşil alan yapılması gerektiği” tavsiyesinde bulunuluyor.

Sayın Savaş’ın paylaştığı bina inşası fotoğraflarında açılan temellerde çöp yığınları net bir şekilde fark ediliyor. Bu duruma Uşak Mimarlar Odası, Uşak İnşaat Mühendisleri Odası gibi STK’lar ne diyor? Çok merak ediyorum.

1989 yılında İstanbul Halkalı çöplüğünde bir metan gazı patlaması yaşanmış, 39 insanımız vefat etmişti. AK Partili siyasiler sık sık bu üzücü olayı siyasi malzeme yaparak dile getirirler.

Eski çöplük üzerine içerisinde yaklaşık 3 bin 500 kişinin yaşayacağı 739 konut yapılması planlanıyor. Burada yapılacak en ufak bir hata insanların yaşamına mal olabilir.

Kanımca bu konu, Uşak Belediyesi, ya da TOKİ gibi resmî kurumların buraya bina yapılacağına dair hazırlanmış bir bilimsel rapor varsa kamuoyuna deklare etmeleri ile çözülür.

Aksi takdirde, “Oğlum Hurşit kendin söyle kendin işit” misali bizler de kendi kendimize söylemiş oluruz.

Hiç yoktan tarih önünde mesuliyetlerimizi yerine getirmiş olmanın huzurunu yaşamış oluruz.

Yorumlar (3)
Osman 1 yıl önce
Mimarlar odası konuyla alakalı açıklama yapmalı hatta yerinde incelemeli. Malesef mimarlar odası misyonunu yitirmiş
dayı 1 yıl önce
Hidayet kardeşim öncelikle haber sitenize başarılar gelelim kovid meselesine maskeye ceza yazan arkadaşlar mekanları kapatan halka verdikleri sözleri tutmayan insancıklar aşıyı zorunlu hale getire bilirler ama...... ekmek su ulaşım ve diğerleri zamlanıyor belediyenin yediği hurmalar tırmalıyor o yüzden diğer artışlarda hazinenin parasız kaldığından yönetim beceriksizliğinden kayırmacılıktan çöplük konusu yıllardır söylenir ama arkadaşlar cep doldurmakla uğraştıkları için bilmezler neden bunlar okumuş eşeklerde oyüzden pardon eşeklere hakaret etmeyelim onlar işlerini yaparlar bunlar anlaşılıyorki sıfatsızlar
Ismail h 1 yıl önce
Hidayet bey makale ve uşağın sorunları ile ilgili yazılariniz çok başarılı devamı bekleriz