03.09.2021, 18:32

O yazıyı iyi ki yazmışım

Geçen hafta 2 bölümden oluşan Uşak ekonomisi ile ilgili bir araştırmamı kaleme almış ve sizlerle paylaşmıştım.

Yazımın 2. bölümünde Uşak sanayicisi ve işverenin bana vasıfsız işçi bile bulamadığından yakındıklarını sizlere iletmiştim.

https://www.usakgundem.com/yazarimiz-hidayet-kiran-arastirdi-pandemi-doneminde-usak-ekonomisi-ne-durumda-makale,195.html

Aynı yazıda, Afgan ve Suriyeli işçilerin iş disiplini olmadığı için tercih etmediklerinden ve şu anda Uşaklı işçinin ekmeğini ellerinden almak gibi bir tehlike olmadığından da bahsetmiştim.

Vay sen misin bunu diyen? Ne yalancılığımız kaldı, ne de patronların adamı olmadığımız.

Bir önceki yazımda birkaç sanayici ve işveren ile görüşerek araştırma yaptığımı açık ve yalın bir dille belirttim. Buna rağmen özellikle işçi kesiminden çok ağır ve haksız olduğuna inandığım eleştiriler alınca, madalyonun öbür yüzünü de çevireyim istedim.

Kendim, kamu emekçisi bir babanın oğluyum ve yıllarca hizmet sektöründe bende bir emekçi olarak çalıştım.

Gönlüm her zaman işçiden çalışandan yanadır.

Aslında bana özellikle işçi kesiminden yapılan eleştiriler, benim araştırmamın doğruluğun kanıtlıyor. Ne demişim araştırmamda; “Hani sürekli, üretimde yetişmiş eğitimli vasıflı elaman bulamamaktan yakınılır ya Uşaklı sanayici de vasıfsız elaman bulamamaktan yakınıyor.”

Bana yapılan eleştirilerde işçi kardeşlerimiz, “Çalışma koşullarının insanca olmadığından çalışmak istemediklerini” belirtiyorlar mı?

Bu da her durumda her durumda özellikle sanayide vasıfsız iş gücü açığı yaratıyor mu? Yaratıyor. İşte tam da dediğim bu.

İşçinin de hakkıdır. Çalışma koşullarını beğenmez. Daha insanca koşullarda çalışmak ister. Saygı duyarım. Ancak bu başka bir şey. Konu 7/24 çalışan Uşak sanayisinin vasıfsız işgücü bulmada sıkıntı çekmesidir. Demeye çalıştığım bu.

Yabancı işçi çalıştırma konusuna gelince: “Uşaklı sanayici yabancı işçi tercih etmiyor” demişim. Yine bir önceki yazımda Uşak’ta 9 bin civarında yabancı kökenli mülteci yasadığını, çalışmayan kadın ve çocukları düştüğümüzde şimdilik kaydı ile Uşaklı işçinin ekmeğini tehdit etmediğini belirtmiştim.

Buna rağmen, gerek ucuz işgücü olması gerekse işgücü açığını kapatmak için yabancı işçi çalıştıran işveren yok değil. (Son iş kazasında olduğu gibi)

Aslında ülkemizdeki çalışma yasalarına göre yabancı işçi çalıştıracak işletmenin 100 bin Dolar’ın üzerinde sermayesi olması gerekiyor. Yani çalıştıran da kaçak çalıştırıyor demektir.

Son olarak;

İyi ki o araştırmamın sonuçlarını yazmışım. Yazmasam Uşak’ın emekçileri derdini anlatamazdı. Her ne kadar beni yalancılıkla suçlasalar da www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi sayesinde sıkıntılarını ve çalışma koşullarını dile getirme fırsatı bulmuş oldular.

Ancak, Uşak’ta yaşayan tekstil işçileri, haklarını sadece sosyal medyadan beni eleştirerek aramak yerine, artık sendika mı olur dernek mi olur? Bir şekilde örgütlenseler daha iyi olmaz mı?

Hem o zaman bizde işçi kardeşlerimizin sıkıntılarını ve çalışma koşullarını benim yazı ve araştırmalarıma tepki şeklinde sosyal medyadan değil de birinci ağızdan öğrenip işveren – işçi şeklinde karşılıklı verme olanağına kavuşuruz.

Yorumlar (3)
Emek gücü diyelim vasıfsız yerine 11 ay önce
Günlük 12 saat değil; kanuni 7,5 saat çalışma + yarım saat yemek molasi olan, çalışanın hakkını aldığı yerdir tekstil organize. Fazla mesai yapan da alır hakkını. Gerçekten kanuni hakkını almayan zaten avukata gidip bi şekilde aliyor. At gözlüğü ile bakılmamalı merkezde böyleyse organizede de kesin boyledir denilmemeli.
Hak 11 ay önce
Buyrun sizi yapalım vasıfsız işci günde 12 saat 2800 tl maaş +yemek + sigorta köle gibi çalışın buyrun
Hayırlısı 6 ay önce
abd'ye yüksek lisans veya doktora için giden gençlere okulun bitiminden itibaren 3 ay süre verilir iş bulabilmesi için, iş bulamazsa ülke dışına çıkmak zorunda ki, iş buldun çalışıyorsun ama bu sadece senle kısıtlı. Eşin çalışamaz ve bazı haklardan mahrumsun, köle misali işverene hizmet etmek zorundasın. Orada yaşamak ve rahat olmak için çalıştığın firma senin için yeşil karta başvurdu diyelim olasılık %10, hadi diyelim başvurdu. Önce hukuk bürosu senin tüm becerilerini belgelerini ister ve firma ilana çıkar. Derki şu pozisyonda şöyle bir personele ihtiyacım var, eğer ki abd vatandaşı veya yeşil kartlı biri başvurursa senin orada çalışma ve yeşil kart alma olasılığın kocaman sıfır. Vasıfsızsın ve kura ile yeşil karta başvurdun, onun içinde senin bankada yüklü bir miktarda paran, teminat göstereceğin malın mülkün olmasına bakarlar. Öyle bedavadan adam almazlar. Bazı güney amerikadan kaçak yolla gelenler var ama adı üstünde kaçak ve yaşam şartları çok ağır. En büyük avantajları, İngilizceye az çok hakim olmaları ve abd'de İspanyolca konuşanların sayısının çok yüksek olması. Yıllarca ülkemizde kalıp tek kelime TR bilmeden ve sınava girmeden vatandaşlık verilmesi ilginç.