01.08.2018, 08:31

NASA 60. yaşını kutlamış! Uzaylıları çağırdılar mı?

NASA’nın nasıl kurulduğunu hiç merak ettiniz mi? Günümüzde bir şirketi kurmak ya da dükkanı açmak oldukça kolay olabilir ama bundan bir 60 yıl öncesine gittiğinizde NASA şirketinin kuruluşu ile ilgili bilgiye sahip olduğunuzda aslında bu kuruluşun bir savaş altından çıktığını görebilirsiniz.

Tam adı ile ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi olan NASA, 29 Temmuz 1958 yılında ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower’ın girişimciliği sayesinde kuruldu. Fakat o dönemi şöyle bir hatırlatmak isterim sizlere. Biliyorsunuz ki 4 Ekim 1957 yılında Sovyetler Birliği kıtalararası balistik bir füze olan Sputnik’i ABD’ye karşı atmıştı. Bu da o dönemde “Soğuk Savaş” olarak adlandırdığımız dönemin başlamasına sebep olmuştu.

SSCB tarafından “İkinci Ay” olarak nitelendirilen uydu da uzaya fırlatılınca ABD neredeyse uzay ve teknoloji konusunda ağır bir yumruk yemiş ve Soğuk Savaş sebebi ile de elindeki ekonomik kaynaklardan bir hayli mahrum kalmıştı.

SSCB’nin teknolojik alanda hızlı bir ilerleyişe sebep olması, ABD’nin gözünü korkutmaya devam ediyordu. SSCB’nin üretmiş olduğu teknolojileri askeri alanda kullanabilme potansiyeline sahip olacağını düşünen ABD, askeri alanda ordusunun savunması gerektiğinin farkına vardı. Çünkü ABD’ye göre balistik bir füze üretebilen SSCB, bu füzelerin içerisine nükleer bombalar koyabilirdi.

Sputnik’in fırlatılmasından sonra Sputnik II uydusunu da uzaya fırlatan SSCB, tüm dikkatlerin üzerine çekilmesine sebep oldu. Öyle olacak ki ABD, Sputnik II’nin fırlatılmasından ve lansmanının yapılmasından sonra çalışmalarını hızlandırdı. Çünkü Sputnik II’nin içerisinde “Laika” adında bir köpek yer almış ve Laika, uzaya gönderilen ilk canlı olarak tarihin tozlu sayfalarına geçmişti.

Tüm bu gelişmelerden sonra 6 Aralık 1957’de Vanguard TV-3’ü uzaya fırlatmak isteyen ABD, fırlatma sırasında büyük bir patlama yaşamış ve can kayıplarına sebep olan bir başarısızlığa imza atmıştı. Kamuoyundan da büyük tepkiler alınınca dönemin ABD Başkanı Eisenhower “sivil uzay örgütü” fikrini ortaya sundu.

Bu fikre cevap olarak ABD Savunma Bakanlığı tarafından Araştırma Projeleri Ajansı (ARPA) kuruldu. 1957 yılında kurulan ARPA, günümüzde DARPA olarak biliniyor ve günümüzdeki internet teknolojisinin ARPA tarafından atıldığını da söylemeden geçemem.

ABD, ARPA ile yetinmek istemedi. Haberleşme, meteoroloji, navigasyon, teknoloji ve diğer tüm alanlarda sivil uzay ajansı kurulmalıydı. O sırada ABD, Explorer-1’i uzaya fırlattı ve büyük bir keşif yaptı. Van Allen adı verilen ve dünyanın etrafını çevreleyen görünmez bir manyetik alandı bu.

Yeni bir manyetik alan bulunmuş...

Bu keşif ABD’nin neredeyse uzay ve bilim adına yeniden doğuşu olmuştu. Hal böyle olacak ki Van Allen manyetik alanının bulunması, kamuoyunda insanların ve toplumların barışını temsil eden bir alan olarak yorumlanmaya başladı. Bu düşünce ile beraberinde de senatoya NASA sunuldu.

Böylelikle NASA tam tamına 60 yıldır hayatımızda yer almaya başladı. İnsanlığın ve toplumların barışı simgesini taşıyan NASA’nın doğum gününü kutluyoruz! İyi ki doğun NASA!

Yorumlar (0)