Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

Mehmet Topaç Kimdir?
Mehmet Topaç Kimdir?

Yaşamış olduğu olaylar ile adından sıklıkla söz ettiren Mehmet Topaç hakkında merak edilenler dikkat çekmektedir.

1939 yılında Uşakta dünyaya gelmiş olan Mehmet Topaç kimdir? Diye düşünenler için Türk hukukçusudur. 29 Eylül 1994 tarihinde Ankara’da hayatını kaybetmiştir.

İlkokul ve ortaöğretim eğitimini tamamladıktan sonra lise eğitimi almıştır. Liseyi bitirip diplomasını aldıktan sonra İstanbul Üniversitesini kazanmıştır.

İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesinde eğitim almaya başlamıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra belli bir dönem boyunca serbest avukatlık yapmıştır. Serbest avukatlık yaptıktan sonra 17. ve 18. dönem Uşak milletvekilliği ile Adalet Bakanlığı görevini yapmıştır. Evli ve aynı zamanda iki çocuğu vardı.

Mehmet Topaç'ın Hayatı

Ankara da bulunan avukatlık bürosunda görevini yerine getirmekteydi. Ancak 1994 tarihinde 2 DHKP/C’lı terörist tarafından düzenlenmiş olan suikast sırasında öldürülmüştür. Savunmuş olduğu görüşler ve aynı zamanda yapmış olduğu işler ile adından sıklıkla söz ettirmiştir. Günümüzde yaşamış olduğu suikast olayı ile her yıl anılmaktadır. Özellikle hukuk alanında Mehmet Topaç hayatı ile yer edinmiş isimlerden biridir.

DHKP/C’li teröristler tarafından düzenlenen suikast ile yaşamını yitiren Mehmet Topaç öldürüldüğünde 55 yaşındaydı.