24.02.2020, 09:01

Mahalli İdareler Turizm Alt Yapı Hizmet Birliği Hikayesi

Değerli Okurlar geçen haftaki ilk yazımız da sizlere merhaba demiştik.

Bundan sonra şehrimiz açısından önemli gördüğümüz, üzerinde çalıştığımız konular ve dosyalarla karşınızda olacağız. Hem sizleri hem de bizi yönetenleri elimizden geldiğince bilgilendirmeye gayret göstereceğiz.

Bu hafta CITY MARKETING/ŞEHİR PAZARLAMASI konusu ile başlayalım diyoruz.

Konu ile ilgili 2016 yılı mart ayında bir dosya hazırlamış ve o zamanki valimiz Ahmet Okur beye takdim etmiştik. Tabii dosyamız öncesi kendileri ile epey bir istişare etmiş, ilimizin turizm kaynaklarının çokluğu ama yeterli tanıtım olmaması nedeniyle de gereken payı alamaması konusunda hem fikir olmuştuk.

Kendileri o yıllarda Uşak Üniversitesi bünyesinde olan “Uşak Kalkınma Vakfı”nı aktif hale getirmeyi değerlendirdi. Ama bununla birlikte bizim önerimiz olan Uşak ili Mahalli İdareler Turizm Alt Yapı Hizmet Birliği kurulması konusuna da sıcak baktı. Birliğin kurulması konusunda bize ilk desteği veren, birlik tüzüğü hazırlanmasında yardımcı olan Samsun Vali Yardımcısı iken buna benzer çalışmalar yapan sevgili Mesut Taner Genç’i anmadan geçmeyeceğim. O zaman ki İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Ecemiş ve ekibi, İl genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar ve AK Parti, CHP ve MHP meclis gurupları da bizlerle oldular ve Kuruluş Tüzüğü komisyonlardan oy birliği ile geçti.

Meclisten geçen ilk tüzükte; kurucu üye olarak STK. lar ( Eski Uşak Araştırmaları Derneği ve Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneği), A sınıfı Turizm Acentalarını temsilen 1 temsilci, Konaklama Tesislerini temsilen 1 temsilci ve Ahçılar ve Lokantacılar Odasını temsilen 1 temsilci olarak 5 sivil kurucu yer almaktaydı. Ama Birlik tüzüğü kuruluş onayı için Ankara’ya gittiğinde maalesef STK. temsilcilerinin üzeri çizildi ve yeni bir tüzük hazırlanması istendi. Yeni tüzük hazırlandı tekrar onay için İçişleri Bakanlığı’na gönderildi. Bizlerin aylarca birebir görüşerek, anlatarak, Uşak için olması gerektiğini irdeleyerek yaptığımız bütün çalışmalar (Bizlerde biraz burukluk yaratsa da) meyvesini verdi.

Netice olarak 17.10.2016 tarihinde Birlik kuruluşu Cumhurbaşkanımızca onaylandı ve resmen kurulmuş oldu.

Bugün gelinen nokta da anlatacak ve yazacak çok şey var. Zaman zaman değiniriz.

Ama şunu söylemeden konuyu kapatmayalım. Öncelikle Birlik Kuruluş Bütçesi için Uşak Belediyesi ve İlçe Belediyeleri (Selçikler Belediyesi de dahil) kendi paylarını bugüne kadar ödememişlerdir. Sadece Valilik İl Özel İdaresi kendi payını yatırmıştır ve bununla bir şeyler yapılmaya çalışılmıştır. (İl Genel Meclisinde meclis üyeleri turizmde neler yapıldığını yerinde görmek ve modelleme yapmak amaçlı İspanya gezisi düzenlemişlerdir.)

Ha bir de her yıl gerekli projeler yapılamadığı ve hayata geçirilemediği için çeşitli komisyonlar oluşturulmuş, toplanılmış, konuşulmuş, yazılmış-çizilmiş…

Ahmet Okur valimize de söylemiştik. 17.10.2018 tarihinde Birlik kuruluşundan 2 yıl sonra) göreve gelen Funda Kocabıyık valimize de söyleyelim. Sivil Toplum Kuruluşlarının olmadığı, şehrin bütününü kapsamayan bu tür oluşumlar işlevsel olmaz.

O günlerde konu ile ilgili hazırladığımız ve yerli - yabancı akademisyenlerin çalışmalarının kısa bir özeti olan CITY MARKETING-ŞEHİR PAZARLAMASI ve Uşak değerlendirmemizi kapsayan bir dosya bugün bizi yönetenlerin elinde mevcut. Bu çalışma da Dünya ve Türkiye’de başarmış şehirlerden örnekler verilmiş ve Uşak’ın negatif ve pozitif değerleri kapsamlı olarak ele alınmıştır.

Funda Kocabıyık Valimin; Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü görevinden bize gelmesi bana göre büyük bir şanstır. Geçen yıldan bu yana UŞAK STK. larının gelişmesi, eğitilmesi, proje üretmesi konusunda çalışmalar ve STK. lar için bir çalışma merkezinin oluşturulması örnek çalışmalardır.

Avrupa Birliği üye aday ülke sıfatıyla her yıl projeler fonlarına verdiğimiz 100 liranın ancak 16-18 lirası bize yaptığımız proje finansmanı olarak geri dönüyor. Gerisini Almanya, Fransa, Belçika’da kurulu yüzlerce bölücü derneğin projeleri için kullandırıyorlar.

Artık kısır siyasi, ticari ve sen-ben çekişmelerini bir kenara bırakma ve çalışma zamanıdır.

Güzel bir hafta olması dileklerimle sevgiyle kalın…

Ekler;

Yorumlar (0)