Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

Latife Uşşaki Kimdir?
Latife Uşşaki Kimdir?

17 Haziran 1898 tarihinde doğmuş olan Latife Uşşaki yaşadığı dönemde özellikle merak edilen isimler arasında yer almaktadır.

İzmir’de doğmuş olan Latife Uşşaki kimdir? Diye düşünenler için Mustafa Kemal Atatürk’ün eşidir. Türkiye’nin kurucusu ve aynı zamanda ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk'le 29 Ocak 1923 - 5 Ağustos 1925 tarihleri arasında evli kalmıştır. Yaklaşık olarak 2,5 sene evlilik hayatta sürmüştür.

Asıl adı Fatıma-tüz Zehra Latife’dir. İzmir’in özellikle tanınmış ailelerinden olan Uşak kökenli Uşakizade Muammer Bey ve Adeviye Hanım’ın kızı olarak dünyaya gelmiştir. Aynı zamanda Vecihe, Münci, İsmail, Ömer ve Rukiye adında 5 kardeşi vardır.

Eğitim Hayatı

İzmir Lisesi’nde eğitim almıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde hukuk bölümünde eğitim almaya başlamıştır. Aynı zamanda Londra’da dil eğitimi almıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra Kurtuluş Savaşı bitmeden Türkiye geri dönüş yapmıştır.

Latife Uşşaki Hayatı

11 Eylül 1922 tarihinde yaşanan savaş sırasında Türk ordusunun İzmir’e girmesinin ardından güvenli bir karargah arayış içerisine girilmiştir. Bu dönemde kurmaylar başkumandan Mustafa Kemal için Uşakizade ailesinin köşkünü önermişlerdir. Ailesi yurtdışında olduğundan köşkte babaannesi ile birlikte oturan Latife Hanım’dan davet mektubu istenmiştir. Daha sonrasında bu teklifi sevinerek kabul etmiş ve davet mektubunu yazmıştır. Davet mektubunu göndermesi üzerine Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yanında bulunan kurmaylarını 20 gün boyunca ağırlamıştır.

Bu tanışmanın ardından ikili haberleşmeye devam etmiştir. Daha sonrasında Mustafa Kemal’in annesinin sağlık sorunları yaşaması nedeniyle İzmir’e gelmeleri üzerine bizzat Latife Hanım tarafından ağırlanmışlardır. Yaşadığı dönemde özellikle Latife Uşşaki hayatı ile de tarihi adını yazdırmış isimlerden biridir.

Latife Uşşaki Evliliği

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım sağlık problemlerinin ardından 14 Ocak 1923’te hayata gözlerini kapamıştır. Bunun üzerine ise Mustafa Kemal İzmir’e gelerek latife Hanım ile 29 Ocak 1923 tarihinde Muammer nikahta Maraşel Mustafa Fevzi Çakmak ve Kazım Karabekir tanıklığında evlenmiştir.

Evliliğin ardından Latife Hanım medeni Türk kadının temsilcisi olma görevini üstlenmiştir. Devletin başkentinin Ankara’ya taşınması ile Çankaya’ya gelerek ilk cumhurbaşkanlığı köşkü olarak belirlenmiş olan Kuleli Köşk’e taşınmıştır.

1925 tarihinin yazında katılmış olduğu Anadolu gezisi sırasında Mustafa Kemal Atatürk ile yaşamış olduğu tatsız tartışma üzerine boşanma kararı almışlardır. Ankara’ya dönüş yaptıktan sonra köşkte Latife Hanım’ın balkonda Mustafa Kemal’e sert bir şekilde ‘Mustafa’ şeklinde hitap etmesi bardağı taşıran son damla olarak evliliklerini sonlandırmıştır.

12 Ağustos 1925 tarihinde boşanma haberi radyoda yayınlanmış ve hükümete bildirisi yapılmıştır. Özellikle o dönemde Latife Uşşaki evliliği ile dikkat çeken bir isim olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk’ten boşandıktan sonra hayatını İzmir ve İstanbul arasında geçirmiştir. Yaşamış olduğu hatıralar için büyük ısrarlar ve talepler olmasına karşın hatıralarını kaleme almamıştır. 12 Temmuz 1975 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini kapatmıştır. Öldüğü tarihte 77 yaşındaydı.