Uşak’ta "15 Temmuz Darbeler ve Demokrasi" paneli

Uşak Belediyesi tarafından "15 Temmuz Darbeler ve Demokrasi" konulu panel düzenlendi. 
Uşak’ta "15 Temmuz Darbeler ve Demokrasi" paneli

Atatürk Kültür Merkezi'ndeki panele Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Mücahit Küçükyılmaz ile Siyasal İletişim Uzmanı Tarkan Zengin konuşmacı olarak katıldı.

Küçükyılmaz, panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşanan darbe ve darbe girişimlerinin dış kaynakları olduğunu, içerideki gelişmelerin dışarıdaki gelişmelerden bağımsız olamayacağını söyledi. 

Türkiye'nin, güçlendiği dönemlerde dış müdahalelere maruz kaldığını ifade eden Küçükyılmaz, şunları kaydetti:

"Gittiğim yerlerde dilim döndüğünce vatandaşlara bir şeyler anlatmaya çalışıyorum. Dış politika ile iç politika iç içe geçmiş durumdadır. Türkiye’de eğer bir düzen değişikliği yönünde bir hareket gerçekleşiyorsa bir vesayet aktörü çıkıp da ülkeye müdahale ediyorsa darbe yapıyorsa bilin ki bu sadece Türkiye’nin iç temel dinamiklerinden kaynaklı bir hareketlenme, bir müdahale, bir darbe girişimi değildir Türkiye’nin dışından gelen bir darbe girişimidir. 15 Temmuz'da, geçmişteki bütün darbeleri düşündüğümüz zaman, hepsini çok masum bırakacak, çok kanlı ve şiddetli bir terörist darbe girişimi gördük. Öncekiler konvansiyonel darbe girişimiydi, bu ise terörist darbe girişimiydi.”

Tarkan Zengin de 15 Temmuz darbe girişiminin önceki darbelerle arasındaki farka dikkati çekerek, “15 Temmuz darbesi ile diğer darbeler arasındaki farklara baktığımızda TBMM ilk defa bombalandı, ilk defa savaş uçağı kullanıldı, ilk defa darbede siviller kullanıldı. Geçmiş darbelerde, darbenin asıl faktörü askerler olurdu ama bu darbede sivil imamların ve bir takım sivillerin bu darbede kullanıldığını gördük." diye konuştu.

Paneli, çok sayıda Uşaklı ile Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ve Uşak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sayın Dalkıran da takip etti.