Menekşe gözler solmadan önce Uşak’ı da görmüştü

Türk sinemasının; menekşe gözlü yıldızı, Erkek Fato’şu ünlü oyuncu Fatma Girik hakka yürüdü. Peki Fatma Girik’in 1985 yılında Türk Sinema tarihinin başyapıtlarından birisi sayılan ve Fakir Baykurt’un romanından uyarlanan “Yılanların Öcü” filmini Uşak’ta çevirdiğini biliyor muydunuz?

KÜLTÜR SANAT 24.01.2022, 15:20 24.01.2022, 15:31

Menekşe gözler solmadan önce Uşak’ı da görmüştü

Türk sinemasının; menekşe gözlü yıldızı, Erkek Fato’şu ünlü oyuncu Fatma Girik hakka yürüdü. Peki Fatma Girik’in 1985 yılında Türk Sinema tarihinin başyapıtlarından birisi sayılan ve Fakir Baykurt’un romanından uyarlanan “Yılanların Öcü” filmini Uşak’ta çevirdiğini biliyor muydunuz?

KÜLTÜR SANAT 24.01.2022, 15:20 24.01.2022, 15:31
Menekşe gözler solmadan önce Uşak’ı da görmüştü

Yeşilçam'ın usta ismi Fatma Girik, 79 yaşında hayata veda etti. Uzun süredir sağlık sorunlarıyla mücadele eden Girik'in vefatını Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin duyurdu. Ünlü oyuncunun yaşamını yitirdiği hastaneden yapılan açıklamada, "Sayın Fatma Girik, Covid 19’a bağlı viral pnömoni tedavisi görmekteyken gelişen çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti" denildi. Girik, vasiyeti gereği 2015 yılında yaşamını yitiren hayat arkadaşı Memduh Ün'ün yanına defnedilecek.

Aylarca Uşak’ta kalmıştı

Fatma Girik, 1985 yılında birçok ünlü sanatçıyla “Yılanların Öcü” adlı filmin çekimi için Uşak’ta kalmıştı.

Yılanların Öcü, Fakir Baykurt'un aynı isimli romanından ikinci kez beyaz perdeye uyarlanan 1985 yapımı film. Yönetmenliğini Şerif Gören yapmıştır. İlk filmin sansür kurulunca kesilen bazı bölümleri bu filmde mevcuttur. 1962 yapımı filmden bir başka farkı da renkli oluşudur. Uşak'ın Çınarcık köyünde çekilmiştir.

Yönetmen:   Şerif Gören

Yapımcı:       Nazmi Özer

Senarist:       Yavuzer Çetinkaya

HikâyeFakir Baykurt'un romanından

Oyuncular:   Kadir İnanır

Fatma Girik (Irazca Ana)

Serpil Çakmaklı

Nur Sürer

Erdal Özyağcılar

Müzik:  Arif Sağ

Görüntü yönetmeni:  Aytekin Çakmakçı

Kurgu: Necdet Tok

Stüdyo: Emek Film

Türü: dram

Renk: renkli

Yapım yılı:  1985, Türkiye

(SALİH KILINÇ / HABER

Kaynak: UŞAK GÜNDEM
Yorumlar (6)
Mekanı Cennet Olsun 4 ay önce
Allah rahmet eylesin.
Hey gidi günler hey, ortaokula gidiyorduk,
Dikilitaştan otobüslere binilip Çınar Köyüne akın akın gidilirdi.
Güzel günlerdi vesselam.
Eskiden her bir şey iyiydi.
Şimdi, bet, bereket, huzur, samimiyet kalmadı.
Ulvi 4 ay önce
El insaf Hidayet bey kardeşim ya!.. Ne demek hakka yürüdü. Bu kadının hakla, hakikatle, dinle, diyanetle ne ilgisi ve ne alakası vardı. Bunlar la dini insanlar olup, dinden uzak bir hayatı hem yaşadılar hem empoze ettiler.
Kıssadan Hisse 4 ay önce
Bir zamanlar bir köyde yaşlı bir Ressam varmış.
Bu yaşlı Ressam çok iyi resimler çizer olağan üstü tablolarını da çok yüksek fiyatlarla satar iyi paralar kazanırmış.
Köyde yaşayanlar bu Ressamın zengin ama cimri olduğunu düşünüyorlarmış.
Köylülerden biri yaşlı Ressama duyduk ki çok güzel resimler çiziyor sattıklarından da iyi para kazanıyormuşsun ama kimseye faydan yok.
Bak bu köyde fakir fukara insanlar çok onlara neden yardım etmiyorsun kefenin cebi yok öldükten sonra ne yapacaksın paranı mezara götüremezsin.
Bak Fırıncı ile kasap fakir fukaraya bedava ekmek ve et dağıtıyorlar demiş.
Yaşlı Ressam bu sözlere cevap bile vermemiş sadece gülümsemiş.
Köylüler de yaşlı Ressamın bu tutumuna çok kızmışlar ve köyde aleyhinde dedikodular yapmaya başlamışlar.
Yaşlı Ressam bir gün hastalanmış yatağa düşmüş komşuları ziyaretine bile gitmemişler.
Bir gün yaşlı Ressamın ölüm haberi gelmiş köylüler umursamamışlar cenazesine bile gitmemişler.
Aradan bir kaç gün geçmiş köydeki Fırıncı ve kasabın bedava ekmek ve et dağıtmadığını gören köylüler Fırıncı ve kasaba yardımları neden kestiniz diye sormuşlar.
Fırıncı ve Kasap da onlara her ay başında o ölen yaşlı Ressam bizlere gelir para verir fakir fukaraya ekmek ve et vermemizi isterdi.
O öldükten sonra artık kimse bize para vermiyor biz de fakir fukaraya bedava ekmek ve et veremiyoruz demiş.
Ulvi 4 ay önce
Karseşim bu ressam masalları ile geçiştirilecek bir mesele değil. Anadolunun tarihi yapisı, dokusu / kokusu sözkonusu olunca kuduz kesilen bir zümre var yaTürkiye'de, işte bu karı da onlardan biriydi. Aile yapımızı tahrip edenlerin içinde aktif rol oynuyordu. Baş rol... Nice yuvaları yıkmış, nice canlara kıymıştır kendisi. Biz herkese rahmet dilersek, rahmetin manası kalır mı? Bilakis, Allah'a şükretmeliyiz ki öldü, kurtulduk.
Uşaklı 4 ay önce
Konuyu dallandırıp budaklandırmak istemem. Lakin, imam hatip okullarının ve öğrencilerinin sayılarının tarihinde hiç olmadığı kadar arttığı, namaz kılıp abdest alan yönetici sayılarının bir hayli yüksek olduğu ülkemizde, faiz, uyuşturucu kullanımı, kadına, boşanma, kadına, çocuğa, hayvana şiddet, taciz, tecavüzlerde ve cinayetlerde düşüş var mı? Sabah ve akşam üzeri kuşaklarındaki tv programlarında ahlak ve adalet seviyesinin ne halde olduğunu görmüyor musun? Klasik bir soru, ülkemizde emniyet teşkilatının ve yargı mensupları sayısı yüz binin üzerinde olduğu halde, neden insanlar adaleti ve kayıpları tv programında arıyor? Adalete ve emniyet teşkilatına güvenmiyor mu yoksa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı?
Hasan Reşit Şafak 4 ay önce
Allah Rahmet Eylesin. Film çekilen evde zannedersem yıkılmak üzere. Restore yapılsa iyi olurdu düşüncesindeyim