Manisa mesir macunu festivali 2024 ne zaman açıklandı!

4 senedir zorunlu sebeplerden dolayı ertelenen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali 2024 tarihi açıklandı!
Manisa mesir macunu festivali 2024 ne zaman açıklandı!

2020 senesinde patlak veren pandemi nedeniyle 3 sene boyunca, bu sene ise meydana gelen depremler nedeniyle zorunlu olarak ertelenen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali için beklenen tarih resmi olarak açıklandı.

UNESCO Somut Olmayan Dünya Mirasları listesinde yer alan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali 3 yıl pandemi, geçtiğimiz yıl da yaşanan yıkıcı depremler nedeniyle 4 yıldır yapılamadı. 484. Mesir Festivali için toplanan komite, festivalin 28 Nisan 2024 tarihinde yapılmasını kararlaştırdı.

ULUSLARARASI MANİSA MESİR MACUNU FESTİVALİ 2024 NE ZAMAN?

UNESCO Somut Olmayan Dünya Mirasları listesinde yer alan ve pandemi nedeniyle 3 yıl, deprem nedeniyle de 1 yıl yapılamayan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali 28 Nisan 2024 yılında düzenlenecek. Hem ulusal hem de uluslararası bir çok misafiri bir araya getiren yaklaşık 500 yıllık festival tüm coşkusuyla kaldığı yerden 2024 yılının nisan ayında devam edecek.

mesir-2.jpg

23 Nisan Salı günü başlayacak olan festival programı, 28 Nisan Pazar günü gerçekleşecek saçım töreniyle sona erecek. Ankara’da bir takım temaslarda bulunan Manisa Valisi Enver Ünlü ve beraberindeki festival heyeti, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u da ziyaret ederek festivale davet etti.

mesir-3.jpg

Yurtiçi ve yurtdışından yurtdışından bir çok insanı bir araya getiren ve dünyanın en eski festivalleri arasında yer alan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali için geri artık geri sayım başladı. Yaklaşık 7 ton dualı mesir macununun Sultan Camii kubbe ve minarelerinden on binleri bulan kalabalığa saçılacağı festivalle ilgili açıklamalarda bulunan Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, “Korona virüs salgının başlamasıyla birlikte maalesef Mesir Festivalimize ara vermiştik.

mesir-4.jpg

Geçtiğimiz yıl da planlamıştık, çalışmalar da başlamıştı ancak 6 Şubat depremlerini yaşadığımız ülkemizde bunu yapmamız mümkün değildi. Bu yıl inşallah mücbir sebep olmazsa 21 Mart’ta Nevruzla beraber karma töreniyle başlayacağımız, 23 Nisan Salı günü başlayıp 28 Nisan Pazar günü de saçım finaliyle festivalimizi kutlamayı düşünüyoruz.

mesir-5.jpg

Manisa Valiliğimiz, Manisa Büyükşehir Belediyemiz, Şehzadeler Belediyemiz ve derneğimizin de içinde bulunduğu komitemiz çalışmalarına başladı” dedi. Söz konusu festival geleneksel olarak her sene kutlanırken zorunlu olarak verilen aranın arasından 2024 yılı için yapılan açıklama büyük sevinç yarattı.