Kütahya'da öğretmenlere Mevlana ve Mevlevilik anlatıldı!

Kütahya Öğretmen Akademileri etkinlikleri devam ediyor. Son olarak katılımcılara “Hz. Mevlana ve Kütahya’da Mevlevilik” konulu sunum yapıldı.
Kütahya'da öğretmenlere Mevlana ve Mevlevilik anlatıldı!

Kütahya Öğretmen Akademileri etkinlikleri çerçevesinde öğretmenlere yönelik önemli çalışmalar yapılmaya devam ediliyor. Bu etkinliklerde belirli konularda detaylı bilgilerin yer aldığı sunumlar yapılırken öğretmenlerin bilgi sahibi olmaları sağlanıyor.

Yapılan son etkinliğin konusu hem Kütahya ile hem de yaşanılan toplumun kültürü ile alakalı oldu. Mevlana ve Mevlevilik konusunda yapılan sunum ile Mevlana’nın hayatı ile öğretileri üzerinde duruldu.

GENİŞ KATILIM OLDU

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Zafer Salonu'nda, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Nuri Erbay’ın, "Hz. Mevlana, Kütahya'da Mevlevilik ve Sema" üzerine bir sunum gerçekleştirdiği programa İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Şube Müdürü Mustafa Topuz ve öğretmenler katıldı. Kütahya'nın Mevleviliğin en önemli merkezlerinden biri olduğunu dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Başyiğit, Mevlânâ gibi bir değerin ve onun öğretilerini sonraki nesillere aktaran Mevleviliğin, Öğretmen Akademileri çerçevesinde tanıtılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Katılımcılar, Nuri Erbay'ın anlatımıyla Hz. Mevlana'nın hayatı, fikirleri ve eserleri hakkında derinlemesine bilgi edinme fırsatı buldular.

MEVLEVİLİK ANLATILDI

Nuri Erbay, konuşmasında özellikle Mevleviliğin tarihçesine ve anlamına değindi. Mevleviliğin, Hz. Mevlana'nın öğretilerine dayanan, sevgi, hoşgörü ile insanı yücelten bir anlayış olduğunu vurgulayan Erbay, Mevleviliğin Kütahya’daki gelişim sürecini, Mevlevilik etkisiyle oluşturulan eserleri anlattı.

Etkinlik sonunda katılımcılar, bu tür etkinliklerin hem mesleki gelişimlerine hem de kişisel farkındalıklarına büyük katkı sağladığını ifade ederek bu faaliyetlerin hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Kütahya Öğretmen Akademileri etkinliklerinin devam edeceği bildirildi. Bu konuda yapılacak etkinliklerin bir takvime bağlanılacağı ve öğretmenlerin çeşitli alanlarda bilgiler edinmeleri sağlanacak. İlerleyen etkinliklerde hangi konuların işleneceği şimdiden merak konusu oldu.

Kaynak:Haber Kaynağı