Kütahya'da öğrenciler tarihi mekanlarda bilgilerini yarıştırdılar!

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kütahya’nın tarihi mekanlarında “Tarihi Mekan Oryantiring” yarışması düzenlendi.
Kütahya'da öğrenciler tarihi mekanlarda bilgilerini yarıştırdılar!

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü oldukça önemli bir etkinliğe imza attı. Tarihi açıdan zengin bir kültüre sahip olan Kütahya’da genç neslin tarih bilincine sahip olmalarını sağlamak için “Tarihi Mekan Oryantiring” yarışması düzenlendi.

Düzenlenen “Tarihi Mekan Oryantiring” yarışmasında ortaokul öğrencileri doğa ile iç içe güzel bir zaman geçirirken birbirleriyle de kıyasıya yarıştılar. Öğrenciler önemli tarihi mekanlarda bilgilerini ve becerilerini ortaya koydular.

TARİHİ MEKANLARDA YARIŞTILAR!

Yarışmaya 19 Mayıs Ortaokulu, Adnan Menderes Ortaokulu, Ahteri İmam Hatip Ortaokulu, Akkent İmam Hatip Ortaokulu, Fatih Ortaokulu, Fevzi Çakmak Ortaokulu, Kadir Adlım Ortaokulu, Parmakören Ortaokulu, Şehit Uzman Çavuş Hasan Kahraman Ortaokulu ve Şule Mete Tetik İmam Hatip Ortaokulu katıldı. Yarışmada öğrenciler, tarihi rotalarda yön bulma yeteneklerini sergileyerek, bilgilerini pratiğe döktüler.

Yarışma parkuru, Kütahya merkezinde Ulu Cami Bahçesi'nde başlayıp yine aynı noktada sona erdi. Katılımcılar, Çinili Çeşme, Analıca Mescid (Analıca Camii), Büyük Bedesten, İshak Fakih Cami, Kaditler Cami, Paşam Sultan Türbesi ve Şengül Hamamı gibi önemli tarihi mekanlarda bilgi ve becerilerini sergilediler.

Zorlu parkurları başarıyla tamamlayan ve dereceye giren okullar ise büyük takdir topladı. Şehit Uzman Çavuş Hasan Kahraman Ortaokulu birinci olurken, Parmakören Ortaokulu ikinci, Şule Mete Tetik Ortaokulu ise üçüncü oldu. Dereceye giren okul takımları, madalya, katılım belgeleri ve hediyelerini, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hakan Gölpınar ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Topuz'un elinden aldılar.

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu etkinlikten herkes memnun kaldı. Alınan karar gereği “Tarihi Mekan Oryantiring” yarışması Kütahya’da geleneksel hale getirilecek ve her yıl tekrarlanacak. Yapılacak olan yarışmalara bundan sonra daha fazla katılımın olmasının sağlanacağı da bildirildi.

Kaynak:Haber Kaynağı