Kula Peribacalarında esrarengiz keşif!

Manisa’nın Kula ilçesinde Kula Peribacalarında insan yüzüne benzeyen doğal oluşum keşfedildi. Yapılan keşfin Kula Peribacalarının tanıtımına katkı sağlayacağına inanılıyor.
Kula Peribacalarında esrarengiz keşif!

Manisa’nın Kula ilçesinde bulunan Kula Peribacaları hakkında ilginç bir keşif haberi geldi. Dünyanın 100. ve Türkiye’nin de ilk ve tek jeoparkı olan Kula Peribacalarının bulunduğu alan 2012 yılında doğal sit alanı ilan edilmişti.

Kula Peribacalarında bölgenin ünlü fotoğrafçılarından birisi dikkat çeken bir keşif yaptı. Peribacalarını fotoğraflayan kişi insan yüzüne çok benzeyen bir silüet keşfetti. Oldukça hayret verici olan bu keşfin Kula Peribacalarının tanıtımı için kullanılabileceği belirtiliyor.

Salihli Fotoğraf Derneği ve Sille Sanat Sarayı üyesi, Uluslararası Fotoğraf Unvanına sahip, eğitimci ve fotoğrafçı Erdem Arif Yiğit, Kula Peribacalarında insan yüzüne benzeyen gizli yüzü fotoğrafladı. Ulusal ve uluslararası birçok yarışmada derecesi olan fotoğrafçı Erdem Arif Yiğit, fotoğraf çekimi için gittiği Kula peribacalarında, dron çekimi sırasında kaya oluşumları üzerindeki esrarengiz bir yüzü keşfetti.

"Tanıtıma büyük katkısı olacağını düşünüyorum"

İnsan yüzü ikonunun Kula Peribacalarının tanıtımına büyük katkı sağlayabileceğini kaydeden Fotoğrafçı Erdem Arif Yiğit, “Yaklaşık 10 senedir amatör olarak fotoğraf işiyle uğraşıyorum. Hobi olarak yapıyorum. Manisa'mızın güzelliklerini fırsat buldukça fotoğraflamaya çalışıyorum. Bundan yaklaşık 2 hafta önce Kula Peribacalarını ziyaret ettim. Amacım Peribacalarını dron ile fotoğraflamaktı. Çekim esnasında kayalıklar üzerinde enteresan bir görüntü ile karşılaştım. Dronu biraz daha yaklaştırdığımda kayalıkların üzerinde insan yüzüne benzeyen bir ikon fark ettim. Gözleri, burnu, ağzı hatta dişleri, çok dikkatli bakıldığında sağ gözünde ağlama ifadesi çok rahatlıkla fark edilebiliyor. Doğada daha önce de buna benzer ikonlar görmüştüm ancak bunun daha farklı ve ilgi çekici olduğunu düşünüyorum. Kula Peribacalarının tanıtımına umarım katkı sağlar. Bu doğa harikası yeri görmeyenlerin mutlaka ziyaret etmesini tavsiye ediyorum” dedi.

Kula Peribacaları ile alakalı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çeşitli çalışmaları olduğu biliniyor. Yapılan son keşif ile beraber Kula Peribacalarının hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekeceği düşünülüyor.