İzmir’de TCG Nusret Müze Gemisi kapılarını ziyaretçilerine açtı!

İzmir’de Nusret Mayın Gemisi’nin anısı için yapılan TCG Nusret Müze Gemisi, kapılarını ziyaretçilere açtı. Aile, arkadaşları ve sevdikleri ile müzeyi ziyarete gelenler keyifli dakikalar geçirdi.
İzmir’de TCG Nusret Müze Gemisi kapılarını ziyaretçilerine açtı!

TCG Nusret Müze Gemisi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ziyaretçilerini karşıladı. 2011’de aslına uygun olarak tasarlanan müze bugün ziyarete açıldı.

Müze geminin bugün kentten ayrılacağı aktarıldı. TCG Nusret Müze Gemisi içerisinde tarihe derin bir yolculuk yapanlar çıkışta Güney Deniz Saha Komutanlığı Bandosu tarafından düzenlenen konseri dinledi.

aw188808-02.jpg

BANDONUN KONSERİ ALKIŞ TOPLADI

Çanakkale Deniz Savaşı'nın önemli unsurlarından Nusret Mayın Gemisi'nin anısını yaşatmak adına 2011'de aslına uygun tasarlanan TCG Nusret Müze Gemisi, İzmir’de ziyarete açıldı. Konak Pier’e demirleyen gemiyi gezen ziyaretçilere Çanakkale Deniz Muhabereleri hakkında bilgi veren görevliler, Almanya'dan 1913'te Osmanlı Donanması'na teslim edilen geminin, 2011'de Gölcük Tersanesi'nde birebir inşa ediliş sürecini anlattı. Ayrıca görevliler müze haline getirilen kısımlarda geminin tarihçesini dair bilgiler aktardı. Güney Deniz Saha Komutanlığı Bandosu tarafından ise geminin önünde bando konseri verildi.

aw188808-06.jpg

ÇOCUKLARDAN TAM NOT ALDI

Ailesiyle müze gemiyi ziyarete gelen 14 yaşındaki Defne Avcı, müzenin çok güzel olduğunu belirterek, “İçeride hiç görmediğim şeyler, farklı yazılar vardı. Aşağı doğru görüntüler yansıtılıyordu. Çok beğendim” dedi.

8. sınıf öğrencisi Atakan Demirel de müze gemiyi çok güzel bulduğunu, içeride askerlerin yattığı yerleri ve kayıkların yer aldığı bölümleri gördüğünü belirtti. Demirel ayrıca gemilere ilgisinin olduğunu ve gemi sürmeyi çok istediğini kaydetti.

“GEZMEK İÇİN TÜRKİYE’YE GELİYORUZ”

İran’dan İzmir’e arkadaşlarıyla gelen ve müze gemiyi ziyaret eden turist Saba Sarraf ise “Biz İzmir’i çok ve Atatürk’ü çok seviyoruz. Gezmek için Türkiye’ye geliyoruz. Gemiyi çok beğendik” ifadelerine yer verdi.

Geminin bugün kentten ayrılacağı gelen bilgiler arasında.