İzmir’de Atatürk’ün Aliağa’ya gelişinin 90. yıldönümü kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir Aliağa’ya gelişinin üzerinden tam 90 yıl geçti. İzmir’de Atatürk’ün Aliağa’ya gelişinin 90. Yıl dönümü büyük bir coşku ile kutlandı.
İzmir’de Atatürk’ün Aliağa’ya gelişinin 90. yıldönümü kutlandı

Aliağa Belediyesi’nin hazırladığı etkinlik programına çok sayıda vatandaşı yanı sıra önemli isimler de katılım sağladı.

Programın saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlamasından sonra katılımcılar önemli konuşmalar yaptı, dönemin hikayelerini anlattı.

BUGÜN 90. YIL DÖNÜMÜ

Araştırmacı Eğitimci Yazar Cevat Yıldırım ve Cumhuriyet Dönemi Aliağa Kent Tarihi hakkında araştırmaları bulunan derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Selim Erkmen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 7 Nisan 1934 yılında Ankara’dan çıkıp Aliağa’ya geliş hikayesini anlattı. Atatürk’ün 13 Nisan 1934 yılında Aliağa halkı tarafından büyük bir coşku ve sevgiyle karşılandığını ifade eden Erkmen, bugün 90. yıl dönümünü aynı coşkuyla kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

aw181879-04-min.jpg

“13 NİSAN 1934 YILINDA ATA’MIZI AĞIRLAYANLARA ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM”

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk 13 Nisan 1934 yılında Aliağamızı ziyarette bulundu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bulunduğumuz bu noktada, o günkü ismiyle Aliağa Mektebi’nde öğretmen ve öğrencileriyle buluştu. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin değerli heykeltıraşı Mustafa Tuncay hocamızı Aliağa’ya davet ettik. Yaptığı çalışmalar sonucunda bu anıtı yapma kararı aldık. Anıtta o günü temsilen öğrenciler bulunuyor. Bu öğrenciler, Aliağamıza çok değerli eğitim hizmeti vermiş olan Muzaffer Örnek, bir diğeri ise Feride Özsoy’dur. Kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum. Aliağamız köyden kasabaya, 1960’lardan sonra ise önemli bir endüstri, cumhuriyetimizin de öncü şehirlerinden bir tanesi haline geldi. Bizleri bugünlere ulaştıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyorum. 13 Nisan 1934 yılında Ata’mızı burada ağırlayan öğretmen ve öğrencilerimizden ebediyete uğurladıklarımız için Allah’tan rahmet diliyorum. Ata’mızın Aliağa’ya gelişinin 90.yıl dönümü kutlu olsun”

Düzenlenen etkinlikte yapılan konuşmalar sonrasında sahneye Aliağa Belediyesi’nin Halk Oyunları ekibi çıktı. Ekibin zeybek gösterisi sonrasında program sona erdi.