Hygieia’nın başı 2 bin 100 yıl sonra Denizli'de gün yüzüne çıkarıldı!

Denizli’nin tarihsel kimliğine dair arkeolojik çalışmalar hız kesmeden devam ederken çalışmalarda bulunan Yunan mitolojisinde temizli ve sağlık tanrıçası Hygieia’nın başı 2 bin 100 yıl sonra gün yüzüne çıkarıldı.
Hygieia’nın başı 2 bin 100 yıl sonra Denizli'de gün yüzüne çıkarıldı!

DENİZLİ (İHA) – Denizli’de tarihsel süreçte kurulan medeniyetlerden kalan eserlerin çıkarılması için yapılan arkeolojik çalışmalar sonuç vermeye devam ediyor. Laodikya Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında önemli bir eser daha bulunarak gün yüzüne çıkarıldı.

Laodikya Antik Kenti’nde kazı çalışmalarında Yunan mitolojisinde temizlik ve sağlık tanrıçası Hygieia’nın başı bulunarak çıkarıldı. Bu çok önemli tarihsel bulgu ile beraber kazı heyetinde büyük bir heyecan yaşandı.

DENİZLİ’DE ARKEOLOJİK KAZILAR MEYVESİNİ VERİYOR

Denizli’de kazı çalışmaları süren Laodikya Antik Kenti’nde Yunan mitolojisinde temizlik ve sağlık tanrıçası Hygieia’nın başı 2 bin 100 yıl sonra gün yüzüne çıktı.

Denizli’de kazı çalışmaları süren Laodikya Antik Kenti’nde yeni bir eser daha ortaya çıktı. Antik kentte yapılan çalışmalar kapsamında Yunan ve Roma mitolojisinde tıp tanrısı Asklepios’un kızı olan sağlık ve temizlik tanrıçası Hygieia’nın heykel başı gün yüzüne çıkarıldı.

2 bin 100 yıl ortaya çıkan bu heykel başını Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji ve Loadikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek sosyal medya hesabından “Laodikeia’da 2 bin 100 yıl sonra güneş ve bizimle Hygieia’nın buluşması” notuyla paylaştı. Ayrıca Hygieia heykel ve rölieflerde genellikle bir elinde yılan diğer elinde kase ile tasvir edilmiştir.

Yunan mitolojisinde temizlik ve sağlık tanrıçası Hygieia’nın başının bulunması ile beraber kültür ve tarih turizmi açısından Denizli’nin daha fazla önemli bir yer haline gelmesi bekleniyor. Kazı çalışmalarında elde edilen bu eserlerin sergilenebilmesi için hazırlıkların yapıldığı bildirildi.