Denizli’de yörük kültürünün yaşaması için 36 yıldır geleneği sürdürüyor

Denizli’de yörük kültürünün devam etmesini isteyen Raşit Durmaz, tam 36 yıldır Türkiye2nin her yerindeki festivallere develeri ile birlikte katılıyor.
Denizli’de yörük kültürünün yaşaması için 36 yıldır geleneği sürdürüyor

63 yaşındaki deveci Raşit Durmaz, 36 yıldır yörük kültürünü yaşatmak için develeriyle birlikte Türkiye'nin pek çok noktasındaki festivalleri geziyor.

Deve sütü üretimi de yapan Durmaz, hem yörük kültürünü tanıtmak hem de insanlara develerle yolculuk yaptırmak için 36 yıldır gezdiğini söyledi.

DEVE SÜTÜ ÜRETİYOR

Çiftliğinde develerin yanında deve sütü de ürettiğini anlatan Durmaz, “Dişi bir deve yavrusunu 11 ay boyunca emzirir. Deve sütünün inek sütüne göre daha az yağlı, anne sütüne yakın ve özellikle C vitamini açısından çok zengindir. Yavrusunu emziren bir deveden günde ortalama 2 litre süt sağılıyor. Deve sütünü şokladıktan sonra özel bir ambalajın içinde kargo ile alıcısına ulaştırıyorum. Deve sütü diyabeti önler. Özellikle tip 1 diyabet tedavisi gören kişilerde olumlu gelişmelere sebep olur. Bir bardak deve sütü ile B1 vitaminin günlük ihtiyacını karşılamak mümkündür.

aw231809-03.jpg

Diğer sütlere oranlara daha çok protein barındırır. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirirken sporcuların da sıkça tercih ettiği bir süttür. Çocuk gelişiminde güçlü kemikler için deve sütü tüketilmesi önerilir. Yüksek oranda demir içerdiği için dolaşım sistemini olumlu etkiler. İçinde sağlıklı yağlar olduğundan kalp dostudur. Metabolizmayı hızlandırır ve içindeki fosfor ve potasyum ile tansiyonu dengeler. İnek sütüne oranla 10 kat daha fazla demir ve 3 kat daha fazla C vitamini içerir. Sindirim ve mide sorunlarında oldukça etkilidir” şeklinde konuştu.

FESTİVALLERE KATILIYOR

Denizli’nin Saraköy ilçesinde olduğunu belirten Durmaz, Türkiye'nin pek çok ilinde düzenlenen festivallere katıldığını belirtiyor. İnsanlara develeri tanıtmak ve yörük kültürünün unutulmaması için çalıştığını belirten Durmaz, işinin hiç de kolay olmadığını söylüyor.

Kaynak:Haber Kaynağı