Aydın'da restore edilen tarihi köprü suya kavuştu

Aydın İncirliova'da İkizdere Çayı üzerinde bulunan tarihi köprü restorasyon kapsamına alınmıştı. Restore edilen tarihi köprü yeniden kullanıma açıldı.
Aydın'da restore edilen tarihi köprü suya kavuştu

Tarihi ve kültürel zenginlikleri ile parmak ısırtan Aydın'da 4 asır önce inşa edilen tarihi Çatma Köprü restorasyon kapsamına alınmıştı. Köprü üzerinde devam eden çalışmalar sona erdi ve İkizdere Çayı üzerinde yer alan köprü baraj kapaklarının açılmasıyla yeniden suya kavuştu.

ÇATMA KÖPRÜ YENİDEN HİZMETE AÇILDI!

Aydın'ın İncirliova ilçesinde İkizdere Çayı üzerinde bulunan ve restorasyonu tamamlanan dört kemerli Çatma Köprü, baraj kapaklarının açılmasıyla suya kavuştu. İkizdere çayı üzerine 4 asır önce inşa edilen Çatma Köprü, Aydın'ın Yunan işgali döneminde önemli bir geçiş noktası konumundaydı. Tarihi köprü, 1970 yılına kadar hizmet verdikten sonra bir kısmı yıkıldı.

kopru-1.jpg

İkizdere Barajı'nın faaliyete geçmesinin ardından İncirliova-Tire yolu güzergahı değiştirilip yol kullanım dışı kalınca tarihi köprü kaderine terk edildi. Uzun yıllar bir çivi dahi çakılmayan tarihi köprü, kış aylarında etkili olan sağanak yağıştan, meydana gelen sellerden hasar gördü.

kopru-2.jpg

Bir bölümü yıkılan tarihi köprünün restorasyonuna 2020 yılında başlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından restorasyonu yapılan İkizdere'deki Çatma Köprü vatandaşla buluşturuldu. Devlet Su İşleri tarafından dün akşam İncirliova'da vatandaşlara yapılan duyurunun ardından İkizdere Barajı'nın kapakları açılıp çaya su bırakıldı.

kopru-3.jpg

Yürütülen çalışmalar sonucunda restorasyon süreci başarılı bir şekilde tamamlanan tarihi köprü yeniden suya kavuşmuş oldu. Baraj kapaklarının açılmasının ardından şehrin sıcağından kaçan vatandaşlar solucu tarihi köprüde alırken köprünün yeni hali vatandaşlardan tam not almayı başardı.

Kaynak:Haber Kaynağı