Aydın’da 42 yıldır biriktirdiği paraları kafesinde sergiliyor

Aydın’da yaklaşık 42 yıldır paraları biriktiren 49 yaşındaki Cem Taymaz, koleksiyonunu genişletti. Taymaz, 7 yaşından bu yana başladığı para toplama hobisinden elde ettiklerini kafesindeki cam bölmede sergiliyor.
Aydın’da 42 yıldır biriktirdiği paraları kafesinde sergiliyor

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde kafesi olan Cem Taymaz, küçük yaşlarda babasının teşvik etmesi ile birlikte eski paraları toplamaya başladı.

Bu alışkanlığın zamanla hobiye dönüşmesi üzerine Taymaz büyük bir koleksiyonun sahibi oldu. Kendi kaffesinde sergilediği paralar herkesin dikkatini çekiyor.

42 YILDA KOLEKSİYONUNU GENİŞLETTİ

Kuşadası’nda yaşayan kafe işletmecisi Cem Taymaz’ın (49), küçük yaşta babasının teşvik etmesiyle başladığı eski para toplama hobisi zamanla tutkuya dönüştü. 42 yılda koleksiyonunu genişleten Taymaz, 100 kilo madeni para ile 15 bin adet banknotun bulunduğu bir koleksiyon oluşturdu. Sadece Türk paraları toplayan Cem Taymaz’ın koleksiyonunda, Osmanlı'nın 1808 yılında bastırdığı 100 kuruş, Sultan Mehmed Reşad dönemine ait kağıt 1 lira ile Cumhuriyetin 100’üncü yılı için özel olarak bastırılan 24 ayar altın kaplama para da bulunuyor.

aw225772-04.jpg

ÇOCUKLUĞUNDAN BERİ MERAKI VAR

Kafeye gelen müşterilerin eski paraları bazen hediye ettiğini ifade eden Taymaz, “Çocukluk yaşlarımdan beri bu işe merakım var. Daha önce kuyumculuk yapıyordum ve birçok para topladım. Şimdi Kuşadası'nda cafe işletiyorum. Cafemizde çocuk oyun alanı da olduğundan, çocuklu aileler de geliyor ve onlara bu koleksiyon tutkusunu aşılamak güzel bir duygu” dedi.

49 yaşında olan Taymaz, bu işe babasının teşviki ile başladığını ifade ediyor. 42 yılda koleksiyonunu genişleten Taymaz 100 kilo madeni para ve 15 bin adet banknotunu gelen müşterilerine sergiliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı