Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

Koca Yusuf Kimdir?
Koca Yusuf Kimdir?

Mindere çıkmış olan ve grekoromen güreşi ile tanınan ilk Türk pehlivandır. Kırk pehlivanı 1885 senesinde olmuştur.1894 yılında ABD ve Avrupa’da güreşlere başlamıştır. Koca Yusuf 138 kilo olup 1,88 boyundaydı. Ülkesine dönüş esnasında gemi kazası sebebi ile hayatını kaybetti. Koca Yusuf’un eşi refiyedir. Bu çiftin Mehmet ve Hüseyin isminde iki çocuğu bulunmaktadır.

Koca Lakabı

Serbest güneş ile tanınan Yusuf, büyük ve kaslı gövdesi, güreş yeteneği, gücü ile koca lakabına layık görülmüştür. Eski zamanlarda aynı zamanda "Karalarlı Yusuf", sonra "Şumnulu Yusuf" olarak bilinmektedir. Dünyaca ünlü olup dünyada “Terrible Türk” olarak bilindi. Fakat sadece kendisine has bir lakap değildir. Ondan sonraki güreşçiler de bu lakap verilmiştir. 1900 senesinde rıza Tevfik ile bir güreş yaptı ve bunun sonucunda kendine koca Yusuf denilmeye başlanıldı.

Koca Yusuf’un Ölümü

Koca Yusuf Türkiye'ye gelmek için 21 Mayıs 1898'de Fransız’dan yola çıkmıştır. Gemi ile yola çıkıp 4 Temmuz sabahı da geminin İngiltere bandralı ile çarpışması sonucunda hayatını kaybetmiştir. Bu kazada birçok kişi hayatını kaybetmiş ve boğularak can vermiştir.