Sabah ezanı sonrasında dağlardan toplanıyor kadınlara şifa dağıtıyor

Aydın'da sabah ezanı sonrası dağlardan toplanan zahter kekiği kadınlara şifa olmaya devam ediyor...
Sabah ezanı sonrasında dağlardan toplanıyor kadınlara şifa dağıtıyor

Dağlardan sabah ezanının hemen ardından toplanmaya başlayan zahter kekiği kadınlara şifa dağıtmaya devam ediyor. Hem sahip olduğu lezzeti hem de sağlığa faydaları ile öne çıkan zahter kekiği Aydın dağlarından toplanarak pazarlarda satışa sunuluyor.

Aydın’da uzun yıllardır kendi ürettiği doğal ürünleri pazarlarda satarak geçimini sağlayan Raziye Ay, sabah ezanı sonrasında dağlardan topladığı ve kokusuyla cezbeden zahter kekiğinin hem lezzeti hem de sağlık için tercih edildiğini ifade etti. Aydın’ın dağlarında kendiliğinden yetişen ve halk arasında “dağ kekiği ya da kara kekik” olarak bilinen zahter kekiği, pazar tezgahlarında yerini aldı.

DOĞAL ŞİFA KAYNAĞI: ZAHTER KEKİĞİ FAYDALARI NELERDİR?

Doğal şifa kaynağı olarak bilinen ve mikrop öldürücü özelliği ile de tercih edilen zahterin faydaları ise saymakla bitmezken, vatandaşlardan da yoğun ilgi görüyor. Kekiğin vücut direncini de artırdığına dikkat çeken pazarcı Raziye Ay, Dağeymiri Mahallesi’nin dağlarından topladığı zahter kekiklerini vatandaşlara sunuyor. Doğal köy ürünleri ve mevsimine göre topladığı otları satarak geçimini sağlayan Ay, zahterlerin gün doğmadan önce toplanması gerektiğini vurgulayarak “Zahteri, gün doğmadan toplamak lazım. Çünkü sıcakta toplandığı zaman hemen kararır” dedi.

Binbir zahmetle topladığı zahterin bağını 20 TL’den sattığını ve ilginin yoğun olduğunu ifade eden Ay; “Havaların ısınmasıyla birlikte dağlarda kendiliğinden yetişen şifalı bitkiler de artmaya başladı. Ben de sabah zeytine giderken topluyorum. Ebegümeci, dalgan otu, kedirgen gibi bir çok otun yanı sıra dağ kekiği de topluyorum. Hem pazarda satarak geçimimi sağlıyorum hem de vatandaşların taleplerini yerine getiriyorum. Bunun faydaları saymakla bitmez zaten. Boğaz enfeksiyonunu giderici ve öksürük hafifletici etkileri var. Sağlığın yanı sıra lezzetiyle de tercih ediliyor. Her şeyi oluyor bunun. İster kurutarak ister taze şekilde yemeklerde kullanılabilir. Zeytinyağı içinde bekletip yediğinde de çok faydalı oluyor. Sabahları kahvaltıda çok tercih ediliyor ama yemeklerde, etlerde de çok güzel oluyor” dedi.

Demet başına satılan zahter kekiği 20 liradan pazar tezgahlarına çıkarken kilo ile almak isteyenler için ise kilosu 150 liradan alıcı buluyor. Zahter kekiğinin doğru zamanda toplanması büyük önem taşırken kararmaması için sabah ezanından hemen sonra toplanması gerekiyor.