Regl sancısı nasıl geçer

Her kadının ergenlik döneminde başlayarak menopoz dönemine kadar yaşadığı aylık döngüye 'regl' denir.

KADIN 06.05.2019, 12:27

Regl sancısı nasıl geçer

Her kadının ergenlik döneminde başlayarak menopoz dönemine kadar yaşadığı aylık döngüye 'regl' denir.

KADIN 06.05.2019, 12:27
Regl sancısı nasıl geçer

Bu dönem bazı kadınlar için çok hafif geçse de bazıları için şiddetli ağrılarla geçmektedir. Adet döneminizi her zaman takip etmeniz gerekmektedir. Adet döneminiz geldiğinde o hafta mutlaka kendinizi sıcak tutmanız gerekmektedir. Adet sancısı genel olarak geceleri ortaya çıktığından dolayı yanınıza sıcak su torbası bulundurmanız size faydalı olacaktır. Regl döneminde rahimden gelen kanamanın kontrollü bir şekilde olması için rahim kasları kasılır ve rahimdeki kasılmaya bağlı olarak rahme giden kan akımı ve oksijen azaldığından dolayı ağrı hissedilir. Bu ağrılar kişinin ağrı eşiğine , sosyal yaşantısına ve psikolojik durumuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

REGL SANCISI NASIL GEÇER?

  • Karnınızı ovalamak ve sıcak su torbası koymak işe yarayabilir. Sıcak su torbası koyduğunuzda kaslar gevşer ve ağrı biraz da olsa hafifler.
  • Regl ağrısı başladığında ılık bir duş almakta faydalıdır.
  • Regl döneminizde oldukça az sigara ve alkol kullanmanızı öneririz çünkü sigara ve alkol damarlarınızda daralma etkisi yarattığından dolayı ağrınızı arttırabilir.
  • Regl döneminizde demir içerikli besinler tüketmeniz gerekmektedir.
  • Sebzeden zengin beslenen kadınların regl ağrılarının hafif geçtiğine dair bilgiler bulunmaktadır.
  • Sevdiğiniz birşeyle uğraşarak ağrı algısını kafanızdan çıkartabilirsiniz.
  • Regl ağrılarınız yaptıklarınıza rağmen geçmiyorsa bir hekime başvurmakta fayda vardır.
  • Ağrınızın başlayacağını hissettiğinizde ağrı kesici içmek daha faydalı olacaktır çünkü ağrı kesiciler ağrının başladığı ilk anlarda içildiği zaman etkisini daha fazla göstermektedir.
  • Regl döneminin ilk 3 gününde ağrı tam başlamadan alınacak ağrı kesiciler ciddi derecede faydalı olacaktır.
  • Sıcak içecekler ve bitki çayları regl ağrısını azaltmakta yardımcı olacaktır.

Çevremizden duyduğumuz evlenince regl sancın geçer sözleri kesinlikle yanlıştır. Kadınların regl sancısı yaşları ilerledikçe azalmaktadır. Regl öncesi ve sırasında ağır işlerden kaçınmanız sizin yararınıza olacaktır. Regl döneminde kesinlikle aç kalmayın az az ama sık sık yemeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Yaşamınız boyunca yapacağınız düzenli egzersiz ve fazla kilolardan kurtulmak adet sancısını hafiflettiği bilinmektedir.

Yorumlar (0)