Plastik kapları hemen kontrol edin! Üçgen içinde bu rakam varsa hemen atın KANSER yapıyor

Günlük hayatımızın ayrılmaz parçası olan plastik saklama kapları, bardaklar ve ürünler için kritik uyarı yapıldı. Hemen kontrol edin zararlı plastik numaraları açıklandı.
Plastik kapları hemen kontrol edin! Üçgen içinde bu rakam varsa hemen atın KANSER yapıyor

Ne yazık ki plastik kaplar günlük hayatımızda her geçen gün biraz daha yer almaya devam ederken bilinçsiz kullanılan plastikler adeta kanser saçıyor. Gıda kullanımına uygun olmayan plastik maddelere gıda temas ettirilmesi ve sıklıkla mutfakta kullanılması hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Plastik kaplarda kanser riski bulunduğu uyarısı yapılırken plastik kap satın alacak kişilerin bu nedenle bu kapların üzerinden yer alan üçgenlerin üzerinde yazılı bulunan kodları kontrol etmeleri gerekiyor. Plastik kapların üzerinde yazılı olan 2, 4 ve 5 kodları güvenli olarak kabul edilirken 3, 6 ve 7 yazılı olan kodlar ise mutlaka uzak durulması gereken kodlar olarak gösteriliyor.

PLASTİK KODLARI NE ANLAMA GELİYOR, ZARARLI PLASTİK MADDE KODLARI HANGİLERİ?

Zararlı olan plastik madde kodları başında ilk sırada 7 numara yer alıyor. 7 numaralı kod bulunan plastik maddeleri mümkünse kullanmamanız gerekiyor. 7 numaralı plastik kaplarda ve malzemelerde Bisfenol A (BPA) maddesi bulunuyor.

Bu madde yüksek kanser riski barındırdığı için tehlike saçıyor. Yine kalp sağlığını bozduğu ve diyabet riskini arttırdığı için de uzak durulması gerekiyor. 2, 4 ve 5 kodları nispeten daha güvenilir plastik kaplar olarak kabul edilse de bu kaplara da asla aşırı sıcak ya da soğuk maddeler konulmaması, bulaşık makinesinde yıkanmaması, domates ya da limon gibi yüksek asitli yiyecek maddeleri ile temas ettirilmemesi konusunda da uzmanların uyarıları bulunuyor.