Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Kendi kendinize yapacağınız meme muayenesi ve doktor kontrolleri sayesinde meme kanserinde erken teşhis sağlayabilirsiniz.

KADIN 06.04.2021, 14:38

Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Kendi kendinize yapacağınız meme muayenesi ve doktor kontrolleri sayesinde meme kanserinde erken teşhis sağlayabilirsiniz.

KADIN 06.04.2021, 14:38
Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Meme Kanseri Nedir?

Meme dokusunu oluşturan hücrelerden birinin değişime uğraması ve kontrolsüz olarak çoğalması nedeniyle oluşan tümör sonucunda ortaya çıkan hastalığa meme kanseri denmektedir. Bu kanser türü erken teşhis ile tedavi edilemezse vücudun diğer organlarına da yayılmaktadır. Ülkemizde de oldukça yaygın olan meme kanserinden korunmanın bazı yolları vardır. Bunlar;

  • İdeal kiloya ulaşmak
  • Bebeği olan anneler için; ilk 6 ay emzirmek
  • Dengeli ve düzenli beslenmek
  • Düzenli olarak spor yapmak
  • Hormon ilaçları kullanırken dikkatli olmak
  • Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak
  • Çok erken doğum yapmamak

Meme Kanserinin Tedavisi

Öncelikle meme kanseri tedavisinde erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Buna göre çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden biri mastektomidir. Mastektomi yöntemi tümörle birlikte memenin tamamen alınması anlamına gelmektedir. Bir diğer yöntem ise cilt koruyucu mastektomidir. Cilt koruyucu mastektomi yöntemi, meme derisinin korunarak meme dokusunun tamamen çıkarılması işlemidir. Bu yöntem risk azaltıcı meme kanseri ameliyatlarında tercih edilmektedir. Son yöntem ise meme koruyucu ameliyattır. Bu yöntemde sadece tümörün etrafındaki bir miktar meme dokusu çıkarılmaktadır. Daha sonrasında ise radyoterapi uygulanabilmektedir.

Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

Meme kanseri kadınlarda en yaygın görülen kanser türlerinden biridir. Her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis oldukça önem taşımaktadır. Meme kanseri önce memeye daha sonra memeye en yakın yer olan lenf bezlerine sıçrayarak vücudun diğer organlarına yayılmaktadır. Kanser hücreleri diğer organlara yayılmadan teşhis konması tedavinin başarısını etkilemektedir. Meme kanserinde erken teşhis için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Bunlar;

  • Kendinizi düzenli olarak muayene etmelisiniz; her kadın ayda 1 kere meme kontrolü yapmalıdır (meme yapısını el ile kontrol ederek yapabilirsiniz)
  • Düzenli aralıklarla doktor kontrolüne gitmelisiniz; düzenli doktor takibi oldukça önem taşımaktadır.
  • Ultrason ve momografi takibi yapmalısınız; bir görüntüleme sistemi olan momografi, meme kanserinde erken teşhis için oldukça önemlidir.
Kaynak: UŞAK GÜNDEM
Yorumlar (0)