Meğer zehre dönüşüyormuş! Buzlukta gıda ürünleri saklayanlara kritik uyarı

Buzlukta gıda ürünlerini saklayan kişilere kritik uyarı geldi. Buzlukta neler saklanır, neler saklanmaz dikkat edilmesi gerekenler neler açıklandı.
Meğer zehre dönüşüyormuş! Buzlukta gıda ürünleri saklayanlara kritik uyarı

Meğer zehre dönüşüyormuş! Buzlukta gıda ürünleri saklayanlara kritik uyarı - Hem daha ekonomik fiyatlarla gıda tüketmek hem de mevsiminde ki sağlıklı gıda ürünlerini diğer mevsimlerde de yemeye devam etmek isteyenler buzlukta gıda ürünleri saklamayı tercih ediyorlar.

Gıdaların mevsimsel olarak değişmesi nedeniyle birçok kişi, sofralarında ürün zenginliği olması için derin dondurucularda önceki sezonun ürünlerini saklıyor. Uzmanlar ise derin dondurucuda saklansa de her ürünün son tüketim zamanı olduğuna ve donmuş da olsalar bayatlayabileceğine dikkat çekiyor. Günlük olarak tüketilen gıdaların besin içeriği, hasat öncesi şartlardan sofraya gelene kadar olan sürecin kalitesiyle yakından ilişkili.

BUZLUKTA NELER SAKLANIR, NELER SAKLANMAZ, NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bu süreci destekleyen en önemli aşamalardan biri ise gıda maddelerinin saklanması. En uygun saklama şartlarını seçmek, hem sağlık hem de gıdanın besin değerini koruması açısından son derece önem taşıyor. Türkiye'de birçok kişi ise taze taze aldığı hem sebze hem de beyaz ve kırmızı eti daha sonra tüketmek amacıyla donduruyor. Kimileri ise gıdanın türüne göre kurutarak, sirkede bekleterek ya da çeşitli çözeltiler içinde saklıyor.

Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, gıdalar saklanırken yapılan yanlışlar konusunda vatandaşları uyardı. Gıdaların muhafazası konusunda akla ilk gelen yöntemin soğukta saklamak olduğunu; ancak her gıdanın buna uygun olmadığını belirten Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, "Buzdolabına daha fazla gıda koymak için tıka basa doldurmak doğru değil.

Nem ve sıcaklıkta dengesizlik olmaması için buzdolabı içinde hava dolaşmalı" dedi. Dondurularak saklanan gıdaların raf ömrünün, sürekli devam edecekmiş gibi algılanmasının son derece yanlış olduğunu söyleyen Uzel, "Her gıdanın dondurma ve kullanım süresi o gıdanın özelinde olması gerektiği kadardır. Dondurulan gıdanın bozulması yavaşlar. Bu sayede gıdaların raf ömrü uzar. Süre olarak bu gıdaların muhafaza edilmesi dondurucudaki sıcaklığa bağlı olarak değişiklik gösterir.

Örneğin - 10 santigrat derece üzerinde saklanan gıdaların ömrü yaklaşık 1 haftadan 1 aya kadar olabilirken, -18 santigrat derece altına indiğinde bu süre üç katına çıkabilmektedir. Et, balık, deniz ürünleri ile sebze ve meyveler dondurulduktan sonra altı ay ile bir yıl arasında tazeliklerini koruyabilirler; ancak, gıdalar dondurulduktan sonra bile sonsuza kadar taze kalmazlar" diye konuştu.

Çıkarılan gıdaların mutlaka buzdolabının alt bölümünde çözdürülmesi gerektiğini belirten Uzel yine çözdürülen ürünlerin asla bir daha dondurulmaması gerektiğini böyle ürünlerin mikroorganizma ve bakteri oluşturduğunu belirtti.