Kadınların menopoz kabusu sona eriyor! Menopoza giren kadınlara hayat kurtaran tüyolar

Menopoz dönemi kadınlarda özellikle de ateş basması, gece terlemeleri ve gaz sorunu gibi sıkıntılara neden olurken doktoru kadınları bu dertlerden kurtaracak tüyoları açıkladı.
Kadınların menopoz kabusu sona eriyor! Menopoza giren kadınlara hayat kurtaran tüyolar

Kadınlarda menopoz ortaya çıkan belirtiler nedeniyle çoğu zaman sıkıntılı geçerken özellikle de ateş basması ve gece terlemeleri en çok şikayet edilen konuların başında yer alıyor. Uzman Doktor Jinekolog Elifnur Özak, yapmış olduğu açıklamasında menopoz şikayetlerine karşı yapılabilecekleri açıklarken kadınlara yönelik önemli uyarılarda bulundu.

MENOPOZ NEDİR, MENOPOZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kadınlarda menopozun, çocukluk çağı ve ergenlik gibi hayatın olağan döngüsünün bir parçası olduğunu belirten Uzm. Dr. Özak, şöyle konuştu: “Doğumdan itibaren kadınlarda yaş ilerledikçe yumurtalıklardaki (overler) yumurta miktarı gün be gün azalır. Belirli noktaya gelindiğinde yumurtalıklar iyice küçülür ve üretilen östrojen miktarı da azalır. Bunun sonucu olarak adet döngüsü seyrekleşerek zamanla tamamen kesilir ve üreme yeteneği son bulur. Türkiye’de ortalama menopoz yaşı 46-48 arasındadır. Kadınlarda menopoz genellikle adetten bir anda kesilerek kendini belli etmez. Premenopoz dediğimiz ilk aşama, ilk semptomların görüldüğü andan menopoza kadar geçen süreyi kapsar. Yumurtalıklardaki aktivite yavaşlar. Adetler düzensizleşir. Önce sıklaşır, ardından seyrekleşmeye başlar Bu süreç birkaç ay ya da yıl sürebilir. 1 yıl boyunca hiç adet görülmediği noktada sürecin adına menopoz denir.”

MENOPOZ DÖNEMİNDE NELER YAPILMALI, MENOPOZA İYİ GELENLER NELERDİR?

Öte yandan Uzm. Dr. Özak menopoz döneminde görülen sorunları azaltmak için yapılacak şeyler olduğunu söyledi, şu önerilerde bulundu:

  • Uyku düzenine özem gösterilmelidir. Günde en az 6-8 saat uyunmalıdır.
  • Sık görülen sıcak basmalarına karşı kat kat ve ince kıyafetler giyilerek sıcaklık hissine göre giysileri ayarlanabilir. Sık sık ılık duş almak, özellikle yaz döneminde bu şikayetleri rahatlatacaktır.
  • Baharatlı gıda ve çay- kahve tüketimini sınırlandırmak, sigara ve alkolden uzak durmak da bu sürecin daha konforlu geçirilmesini sağlar.
  • Her gün 30 dakikalık tempolu yürüyüş yapmak yine metabolizmayı hızlandırır, hem sıcak basmalarına hem kilo alımına karşı yardımcı olur.
  • Kemik erimesinden korunmak için kalsiyum tüketimini arttırmak gerekir. Bunun için beslenmeye süt, yoğurt, peynir bolca eklenmeli ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.
  • Bütün bunlara rağmen şikayetler devam edebilir. Bu durumda şikayetlere yönelik olarak hekiminizin uygun gördüğü şekilde hormon replasman tedavileri ile de destek olunabilir.

Kadınların her sene düzenli olarak jinekolojik muayeneden geçmesi gerektiğini belirten Dr. Özak menopoz döneminde ve sonrasında da kadınların bu muayenelerini aksatmamalarını istedi. Kadınların menopoz sonrasında kendilerine daha fazla dikkat etmeleri gerektiği uyarısı yapıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı