Börülce yatağında fener kavurma tarifi! Gelinim Mutfakta fener kavurma nasıl yapılır?

Kanal D ekranlarının sevilen programları arasında olan Gelinim Mutfakta’da bugün gelinler Börülce Yatağında Fener Kavurma yapacak. Çoğu kişinin ilk defa duyduğu tarife ilişkin merak edilenler haberimizde
Börülce yatağında fener kavurma tarifi! Gelinim Mutfakta fener kavurma nasıl yapılır?

İzleyenlerin severek takip ettiği Gelinim Mutfakta yarışmasında bugün efsane bir lezzet sofralarınıza gelecek. Fener balığı ve börülceyi bir araya getiren börülce yatağında fener kavurmanın nasıl yapıldığını ve ihtiyaç olabilecek tüm malzemeleri sizler için derledik.

BÖRÜLCE YATAĞINDA FENER KAVURMA

Börülce yatağında fener kavurma için ihtiyacınız olabilecek pek çok malzeme aslında evlerde mevcut. İşte ustasından alınan Gelinim Mutfakta börülce yatağında fener kavurma tarifi:

Yarım kilo fener balığı (fileto olarak hazırlanmalı)

2-3 kaşık tereyağı / 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı

1 soğan / 1 diş sarımsak

Kırmızı ve yeşil biber

İsteğe bağlı olarak 10 adet kültür mantarı

3-4 domates rendesi

İhtiyaca göre göre tuz / arzuya göre karabiber – pulbiber

Kokusu için 3-4 kuru defne yaprağı

Yarım kilo börülce.

GELİNİM MUTFAKTA BÖRÜLCE YATAĞINDA FENER KAVURMA YAPIMI

İhtiyacınız olan malzemeleri temin ettikten sonra börülce yatağında fener kavurma yapım aşamasına geçebilirsiniz. İlk olarak yağı bir tencere içerisinde eritin. Daha sonra sarımsak ve soğanları kavurmaya başlayın. Mantarları ekleyin. Mantarlar suyunu salıp çekene kadar biraz kavrulmalarına izin verin.

Daha sonra biberleri ekleyip hepsinin karışmasını sağlayın. Domates suyunu da ekledikten sonra balıkları ve tuzunu (baharatları da) ekleyebilirsiniz.

10 dakika kavurduktan sonra defne yapraklarını ekleyin. Çabuk pişen bir yemek olduğu için kavurma sonrasında kontrol ederek pişirebilirsiniz. Piştikten sonra defne yapraklarını çıkarabilirsiniz.

Diğer yandan yarım kilo kadar kılçıkları alınmış börülceyi haşlayıp soğuttuktan sonra tabağın ortasına alın. Börülcelerin ortasına boşluk açarak pişirdiğiniz balıkları ekleyin.

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun!