40 yıllık aşçıların sırrı! Pamuk gibi lokum tadında et pişirme yöntemi!

Evde yemek yapan ev hanımlarının en çok zorlandıkları ürünlerin başında et geliyor. Eti pamuk gibi yapan ve ağızda lokum tadı bırakan aşçı sırrı ev hanımlarının imdadına yetişiyor.
40 yıllık aşçıların sırrı! Pamuk gibi lokum tadında et pişirme yöntemi!

Et yemekleri yapılırken etin sert kalması istenmeyecek sonuçların başında geliyor. Ev hanımlarının çoğu da et yemeklerini gerektiği gibi pişiremediklerinden dert yanıyorlar. Lokantalarda, restoranlarda pamuk gibi olan etler evde pişince aynı sonuç elde edilemiyor. Ev hanımları da bu çok önemli mutfak sırrını merak ediyorlar.

ET PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

Evde yapılan et yemeklerinde etin yumuşak olması için çeşitli yöntemler uygulanıyor. Aşçılar tuzun erken atılmaması, etin mühürlenmesi ve bunun gibi çeşitli tavsiyeler verseler de gerektiği gibi bu yöntemlerle sonuç alınamıyor. Ev hanımları da iyi bir et pişirmenin farklı bir yöntemi olduğuna inanıyorlar. Bu konuda da haklılar. Et pişirirken usta aşçıların uyguladıkları bazı yöntemler ete lezzet katarken aynı zamanda çok yumuşak bir forma dönüşmelerini de sağlıyor. Uygulanan küçük bir püf noktası ile herkes evde ağızda eriyen et yemekleri yapabilecekler.

ETİ YUMUŞATAN PİŞİRME YÖNTEMİ!

Öncelikle et pişirilecekse iyi bir et seçilmelidir. Dondurulmuş et ile yapılacak olan yemeklerde iyi bir sonuç alınamayacaktır. Bilindik bir kasaptan iyi bir et alındıktan sonra pişirme aşamasına yavaş yavaş geçilir.

Kavurma yapılacak ise öncelikle ek bir yağ kullanılmamalıdır. Ya etin kendi yapı ile veya kuyruk yağı ya da iç yağı kullanılması gerekiyor. Ayçiçek veya diğer bitki yağları kullanılırsa hangi yöntem uygulanılırsa uygulansın lezzetli bri et elde edilemeyecektir.

Etin yumuşak bir formda pişmesi isteniyorsa maden suyu kullanılmalıdır. Bunun için de tencerede et kavrulmaya başladıktan sonra bir şişe maden suyu eklenir. Bu şekilde önce yüksek ateşte pişmesi sağlanır. Sonrasında ise kısık ateşte demlenmesi sağlanır. Bu şekilde çok yumuşamış ve lezzeti zirveye ulaşmış et elde edilir.