Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

İskender Pala Kimdir?
İskender Pala Kimdir?

8 Haziran 1958 tarihinde dünyaya gelen İskender Pala özellikle yapmış olduğu işler ile dikkat çeken isimler arasında yer almaktadır.

Uşakta dünyaya gelmiş olan İskender Pala kimdir? Diye düşünenler için Türk profesör, divan edebiyatı araştırmacısı ve yazardır.

Eğitim Hayatı

İlkokul eğitimini Uşak Cumhuriyet ilköğretim okulunda almıştır. Daha sonrasında liseyi Kütahya lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk dili ve Edebiyatı bölümünü kazanmıştır. Aynı okulda lisans tez çalışmasını yapmıştır. Daha sonrasında doktora çalışması için "Aşkî, Hayatı, Edebî Şahsiyeti ve Divânı" başlığını kullanarak çalışma yapmıştır.

Doktora çalışmasını aynı şekilde İstanbul Üniversitesi’nde yapmıştır. 1983 yılında divan edebiyatı dalında doktor olduktan sonra 1993 yılında ise İstanbul Üniversitesi’nde doçent olmuştur. Ardından 1998 yılında ise Kültür Üniversitesi’nde profesör olmuştur.

Çalışma Hayatı

Divan edebiyatı alanında yapmış olduğu çalışmalar ile dikkat çekmiş olan yazar ansiklopedi ve dergilerde özellikle edebiyat araştırmacı vasfıyla yayınlamış olduğu bilimsel ve edebi makaleler ile İskender Pala dikkat çekmiştir. Aynı zamanda ortaokul ve liseler için ders kitapları da yazmıştır. Osmanlı deniz tarihi ile ilgili araştırmalar yapmıştır. Yapmış olduğu araştırmaları kitaplaştırmıştır.

Hilmi Yavuz ile birlikte TRT de yayınlanan şairane adlı programı sunmuştur. Aynı zamanda TRT 2’de yayınlanmış olan ‘divançe’ adlı programı hazırlamıştır. Günümüzde Zaman gazetesinde kültür sanat sayfalarında köşe yazarlığı yapmaktadır. Uşak Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. 2016 Ocak itibari ile Başbakan danışmanlığı görevine getirilmiştir.

Kişisel Hayatı

İstanbul’da hayatını devam ettirmekte olan İskender Pala hakkında merak edilenlerden biri de kişisel yaşamıdır. Kişisel yaşamında evli olan Pala aynı zamanda üç çocuk babasıdır. Alperen Ahmet adında bir oğlu ve aynı zamanda Hilye Banu ve Elif Dilasu adında iki kızı bulunmaktadır.

Almış Olduğu Görevler

1979 ile 1982 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji seminer kütüphane memuru olarak görev almıştır.

1982 ile 1984 yılları arasında Deniz kuvvetleri Komutanlığı teğmen görevi yapmıştır. Aynı zamanda 1984 ile 1986 yılları arasında üsteğmen olarak görev almıştır.

1986 ile 1987 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde yarı zamanlı olarak Türk dili ve edebiyatı öğretim üyesi olarak görev almıştır.

1987 ile 1994 yılları arasında yüzbaşı olarak Dz.K.K.lığı tarihi deniz arşivi kuruluş ve faaliyetlerinde görev almıştır.

1996 ile 1997 yılları arasında MSÜ Fen Edebiyat Fakültesi eski Türk edebiyatı öğretim üyesi olarak görev almıştır. Aynı zamanda İSAM redakte kurulu üyeliği yapmıştır.

1997 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak bulunmuştur.

Yapmış olduğu çalışmalar ile İskender Pala eserleri de oldukça fazladır. Ansiklopedik divan şiirleri, divan edebiyatı, aşina güzeller, efsane güzeller, atasözleri sözlüğü, müstesna güzeller, kırklar meclisi, şairlerin dilinden, kronolojik divan şiiri antolojisi gibi birbirinden farklı eserler yayınlamıştır.