Lavaboya sakın dökmeyin! Tesisatçılar açıkladı, tıkanmanın tek nedeni!

Evlerde meydana gelen lavabo tıkanıklığı çoğu kişinin uğraşmak istemediği sorunların başında geliyor. Tesisatçılar lavaboları en çok tıkayan atığın ne olduğunu açıkladılar.
Lavaboya sakın dökmeyin! Tesisatçılar açıkladı, tıkanmanın tek nedeni!

Evlerde mutfaklarda lavabo tıkanıklıkları sık sık karşılaşılan durumlar arasında yer alabiliyor. Özellikle lavaboya atılan yemek atıklarının ardından tıkanıklık oluşuyor. Bu tıkanıklık aşama aşama gerçekleşirken kötü koku ve sineklenme gibi sonuçlar da verebiliyor. Bu da mutfak işçin asla olmaması gereken bir durum oluyor. Mutfaklarında böyle bir durum ile karşılaşmak istemeyenler ise ne önlem alabileceklerini merak ediyorlar.

TESİSATÇILAR UYARDI!

Mutfaklarda lavabo tıkanıklıkları yemek artıklarından oluşuyor. Genellikle hemen hemen her atık bu lavabolara atılıp akardan gitmeleri sağlanıyor. Ancak bir süre sonra hem kötü bir koku mutfağı sarıyor hem de lavaboda bulunan su akmayarak birikiyor. Bu duruma neden olan atıklar konusunda tesisatçılar çok önemli bir uyarı yapıyorlar. Bu uyarıyı dikkate alanlar tıkanıklıkların bir kısmını çok önceden önleyebiliyorlar.

DÖKÜLMEMESİ GEREKİYOR

Lavabo tıkanmasına neden olan en önemli atığın sıvı yağ olduğu bildirildi. Tesisatçıların açıklamasına göre sıvı yağın lavabodan kolay bir şekilde akıp gideceği düşünülüyor ama işin aslı hiç de öyle olmuyor. Yağ ile suyun yoğunlukları farklı olduğu için önce su ve ardından yağ lavabodan akıyor. Ancak sıvı zannedilen yağ akar borusuna girdiğinde kalıplaşıyor ve birikmeye başlıyor. Bu birikme de artınca lavanobub akarında su akışı zayıflıyor ve tıkanma gerçekleşiyor. Tesisatçılar sıvı yağların asla lavabodan dökülmemesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

NE YAPILMALI?

Lavabolardan sıvı yağ akışına asla izin verilmemesi gerekiyor. Lakin bu hata yapılmış ise lavabonun açılması gerekmektedir. Bunun için de lavabo açıcılar kullanılabilir. Eğer çok geç kalınmamışsa sıcak su dökülerek lavaboda biriken yağın erimesi ve akışkan hale gelmesi sağlanabilir.