Karpuzu kesinlikle buzdolabına koymayın! Sebebi açıklandı

Sıcak günlerin en sık tüketilen besinleri arasında karpuz yer alıyor. Pazarlarda ve marketlerdeki yerini çoktan alan karpuzu sakın buzdolabına koymayın! Sebebi sizi çok şaşırtacak.
Karpuzu kesinlikle buzdolabına koymayın! Sebebi açıklandı

Kesilmeden bütün bir şekilde buzdolabına konulan karpuzun ne yazık ki çok da bir faydası kalmıyor. Aktarılan haberin detaylarına göre oda sıcaklığına gelmeyen karpuzlar, buzdolabında saklanan karpuzlar ya da dalından koparılan karpuzlar içerisinde daha fazla antioksidan barındırıyor.

Yapılan açıklamaya göre karpuz dalından koparıldığında bir süre hala olgunlaşmaya ve içerisindeki antioksidanları geliştirmeye devam eder. Ancak birden dolaba konulan karpuzda antioksidanların gelişme süreci kısalır.

KESMİYORSANIZ DOLABA KOYMAYIN

Eğer karpuzunuzu hemen yemeyecekseniz bu durumda buzdolabı dışında tutmaya özen gösterin. Elbette kesildikten sonra bozulmaması için buzdolabına koymanız gerekiyor. Öte yandan karpuzu dolaba koymadan önce mutlaka dış kabuğunu kir, mikrop ve bakterilere karşı arındırın.

KARPUZ NEDEN YIKANIR?

Karpuzu yıkamadan tüketmek insan sağlığına ciddi zararlar getirebilmektedir. Karpuz kabuğunun üzerinde gözle görülmeyen kir, mikrop, toz, gübre kalıntısı ya da tarım ilacı bulunabilir. Karpuz yıkanmadan bıçak kabuk ile temas ettiğinde bu mikroplar bıçağın üzerine bulaşabilir. Bu durum ciddi olarak mide ve bağırsak sorunlarına sebebiyet verebilir.

Karpuzu kesmeden önce soğuk suyun altında tutmak, olası bu sorunları engelleyecektir.

En sık tüketilen yaz meyvelerinin arasında olan karpuz sağlık açısından da son derece faydalı. Ancak bazı durumlarda meyvenin zararlı etkileri olabileceğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Karpuz tüketirken, kabuğunun yıkanmasına dikkat edilmesi kadar dolap içerisinde de çok fazla bekletilmeden tüketilmemesi gerekiyor. Uzmanlara göre karpuz kesilmiş bir şekilde dolapta en fazla 3 gün bekleyebilir.