Dolma biber sevmiyorum diyen bile tabağını silip süpürecek! İşin sırrı o baharatta

Çoğu kişinin bayılıp yediği ancak sevmeyenlerin de bir o kadar çok olduğu dolma biber sağlık açısından son derece faydalı! Dolma biber sevmiyorum diyen bile bu tarif sayesinde tabağını bitirecek! Ustasından işin sırrı..
Dolma biber sevmiyorum diyen bile tabağını silip süpürecek! İşin sırrı o baharatta

Yaz aylarının olmazsa olmaz sebzeleri arasında olan dolma biberi pişirmek için çeşitli alternatifler mevcut. Bunun yanı sıra içini hazırlarken dikkat edeceğiniz o püf noktalar sayesinde dolma biberinizi herkesten tam not alacak.

PÜF NOKTASI

İlk olarak dolma biber yaparken dolma biberlerinizi yıkayın ve sap kısımlarını alın. Kürdanla hepsinin altında 2-3 tane küçük delikler açın. Bu sayede dolma biber çiğ kaldı derdine son verebilirsiniz. Diğer yandan iç harcına ekleyeceğiniz nar ekşisi ve sumak sayesinde hafif ekşili bir harç ile dolma biberlerinizi daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

BİBER DOLMASI MALZEME LİSTESİ

İşte ihtiyacınız olabilecek biber dolması için malzeme listesi

Yarım kilo dolmalık biber (Tercihen küçük boyutlu)

1 adet kuru soğan

Dereotu ve nane

Tuz / karabiber/ sumak

1 tatlı kaşığı kadar nar ekşisi

Biber sayısına göre her bir biber için 1 yemek kaşığı pirinç ya da bulgur

2-3 domates (kabukları soyulmuş)

Bol miktarda zeytinyağı

Tuz

BİBER DOLMASI NASIL YAPILIR?

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra biberlerin içini tek tek doldurun. Doldurduğunuz biberleri tencereye dizin. Bu aşamada dilerseniz dolma biberinizi fırında da pişirebilirsiniz. Fırında pişirmek istiyorsanız salçalı harcını da koyduktan sonra üzerine ısladığınız yağlı kağıdı serip, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişirmeye bırakabilirsiniz.

Tencerede pişirecekseniz de kısık ateşe alarak yemeğinizi pişirebilirsiniz. İlk sıcağı çıktıktan sonra yoğurtla birlikte servis edebilirsiniz.

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun!