Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Çok sayıda insan için önemli olan diş bakımında en önemli malzemelerden biri diş ipleridir. Peki diş ipi nasıl kullanılır?

İPUCU 06.07.2019, 23:30 07.07.2019, 00:33

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Çok sayıda insan için önemli olan diş bakımında en önemli malzemelerden biri diş ipleridir. Peki diş ipi nasıl kullanılır?

İPUCU 06.07.2019, 23:30 07.07.2019, 00:33
Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipi nasıl kullanılır sorusu birçok kişinin kafasında büyük bir soru işaretidir. Diş bakımında belki de ne gereği var diye düşünülen ürünlerin başında diş ipleri gelir. Diş fırçası, genel diş temizliğinde her yere ulaşmaz. Ancak diş ipi, diş araları ve diplerindeki her yere ulaşarak plakların temizlenmesini sağlar. Diş ipi kullanımını bilenler için bu temizlik son derece basit olacaktır. Naylon ve PTFE diş ipi çeşitleri vardır ve bunların beğeni ve alışkanlığa göre kullanımları değişmektedir. 

Diş İpi Nasıl Kullanılır?
Diş eti hastalıklarından ve çürüklerden korunmak için diş ipinin kullanımını bilmek gerekir. Diş ipi kullanımı, aşağıdaki şekilde kullanıldığında derinlemesine bir temizlik sağlar:

-    40 cm uzunluğunda bir ip alınarak parmağa sarılır
-    Baş ve işaret parmağına gerilen ip, dişlerin arasında hareket ettirilir
-    Tüm diş yüzeyinde gezdirilen ip hassas diş etlerine dikkat edilerek kullanılır
-    Diş ipinin her seferinde temiz kısımları kullanılır

Diş ipi kullanımı ülkemizde çok yaygın değildir. Ama yurt dışında çok yaygındır. Diş temizliğinin önemli bir parçası olan bu uygulamanın her gün düzenli olarak yapılması gerekir. Kötü ağız kokusuna neden olan bakterilerden kurtulmak için diş ipleri kullanılmalıdır. 

Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş fırçalarken dişlerin her biri temizlenir. Çiğneme yüzeylerinden başlanarak, aralar ve dip kısımlar fırçalanır. Her bir dişin çiğneme yüzeyinde farklılıklar söz konusu olduğu için fırçalanma süresi de kısa olmamalıdır. Kötü ağız kokusuna neden olmaması için dilin de fırçalanması gerekmektedir. 

Diş fırçalama günde en az iki kere yapılmalıdır. Daha fazla da fırçalanabilir. Ayrıca dişler için ağız suyu ve gargara da yapılabilir. Düzenli olarak temizlenen dişler zarar görmez ve temiz kalır. Çürüklerin de önüne geçilmiş olursunuz. Diş bakımında dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer husus da diş fırçası seçimidir. Diş yapısına göre farklılık gösteren diş fırçaları, farklı hassasiyetlere sahip olan dişler için idealdir. 
 

Yorumlar (0)