DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası

Gündeme gelen büyük İstanbul depremi nedeniyle birçok kişi DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmaya karar verdi.

İPUCU 04.10.2019, 12:45 06.10.2019, 16:05

DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası

Gündeme gelen büyük İstanbul depremi nedeniyle birçok kişi DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmaya karar verdi.

İPUCU 04.10.2019, 12:45 06.10.2019, 16:05
DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası

Dask Hasar Kapsamı

Eldeki verilere göre İstanbul’daki konutların yarısından fazlası sigortalı ve bunu yaptırmamış kişiler poliçe düzenlemesi ile çözüm yoluna gidiyor. DASK hangi hasarları kapsar noktasında ise bazı ayrıntıları bilmekte fayda görülüyor. Deprem akabinde evde yangın çıkması halinde, yer kayması meydana gelirse, tsunami veya patlamalar oluşursa zarar karşılanıyor. Fakat eşya ve kişilerin gördüğü fiziksel zararda sigorta bir şey karşılamıyor. Bunun dışında konut tapuya kayıtlı değilse, inşaatı tamamlanmamışsa sigorta bir geçerliliğe sahip değil. Ayrıca konutun belediye sınırı içerisinde yer alması da önemli bir diğer detay. Konut dışı büro ve ticarethaneler de bu kapsama alınmakta…

Apartmanlardaki ortak alanların durumuna gelince, deprem sigortası kapsamı dahilinde olan alanlar epey geniş denebilir. Apartmanın ana duvarları, bahçe duvarları, merdivenler gibi tamamlayıcı bölümlerde bir hasar oluşursa sigorta yine zararı karşılıyor.

Sigorta Kim Tarafından Yaptırılmalı?

DASK’ı yaptırması gereken kişi tapunun sahibidir. Yani kiracı yaptırmaz, ev sahibi, konutun tapusunda ismi geçen kişi yaptırır. İstisna hallerde kiracılar da yaptırabilir, fakat olası hasar durumunda ödeme yapılacak olan kişi ev sahibi olacaktır. Eğer bir bina içerisinde çoğu konutta sigorta yoksa bu diğer yaptıran kişilere bir engel teşkil etmeyecektir.

DASK Zorunlu Mu?

DASK konuta yaptırılması zorunlu bir sigortadır ve özel sigorta şirketinden alınmaz. Özel sigorta şirketi, konut değeri akabinde teminat üzerinde kalan kısım için paket poliçe olarak hizmet verebilir. DASK’ın teminatı temel alınır.

Depremden Hemen Sonra Sigorta Olur Mu?

Merak edilen bir konu da depremden hemen sonra sigorta yaptırılması durumudur. Konutta belirgin bir hasar yoksa güvence altına almak için sigorta yapılabilir. Fakat hasar ağırsa zaten bina yıkılması veya kullanılmaması gerektiği için sigortalanamamaktadır. Hafif derecede hasarlı bir konut varsa yine aynı durum geçerli. Çünkü önce güvenliğin artırılması gerekiyor. Güçlendirme tamamlandığı zaman ancak sigorta kapısı açılıyor. Eğer konutta hafif şekilde hasar varsa da sorumlu olan kişi ev sahibi oluyor. Bildirimde hata varsa, sigorta ödeme yapmıyor.

Yorumlar (0)