Çocuklarımızı ev kazalarından nasıl koruruz?

Çocukların kendini en rahat hissettiği alan olan evlerinde onları nasıl koruruz? Türkiye’de 5 çocuktan 3’ü ev kazalarında ihmalden yaralanıyor.

İPUCU 11.09.2019, 09:09

Çocuklarımızı ev kazalarından nasıl koruruz?

Çocukların kendini en rahat hissettiği alan olan evlerinde onları nasıl koruruz? Türkiye’de 5 çocuktan 3’ü ev kazalarında ihmalden yaralanıyor.

İPUCU 11.09.2019, 09:09
Çocuklarımızı ev kazalarından nasıl koruruz?

Peki, çocukları kendi evlerinde korumanın sırrı nedir?

Anne Babalara Öneriler…

Çocuklarınızı evin içinde nasıl koruyacaksınız? Kaza her yerde olabilir. Bunun için çocukları evde koruma önerileri adı altında anne babalara öneriler sunuyoruz. Değerlendirmeniz halinde onu küçük kazalardan koruyarak, canının yanmasının hatta büyük kazaların dahi önüne geçebilirsiniz.

Basit Mekanizmalı Ekipmanlar

Çocukların tehlikeye nereden ulaşacağı belli olmaz. Bu konuda İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları da alınması gereken önlemler hakkında bilgi veriyor. Peki, koruma nasıl olacak? Her şeyden önce elektrik en büyük tehlike! Bunun için basit mekanizması olan ürünler ile prizleri etkisiz hale getirmek, çocukları korumak adına yapılması gerekenlerden. Bunun yanında elektrikli ev aletleri, evde kullanılan diğer cihazlar için de çocuklar için bir tehlike kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple önlem alınması sağlanarak, çocukların korunması gerekiyor.

Sağlam ve Monte Edilen Dolaplar

Tehlike saçan bir diğer alan ise çocukların içlerine dahi girdiği dolaplar. Evde alınması gereken önlemler dendiğinde aslında ilk akla gelen bir diğer husus ise mutlaka dolapların monte edilmesi ve sağlamlaştırılması gerektiği. Dolaplar monte edildiğinde ve kapaklar için de küçük basit çözümler bulunduğunda, böyle bir sorunun da ortadan kalkması sağlanmış olacaktır. Değerlendirmenizi ona göre yapmanız öneriliyor.

Cam Kenarı ve Balkonlar

Son dönemde yaşanan birkaç kaza göz önünde bulundurulduğunda, belki de en tehlikeli durumların balkon ve camlarda yaşandığı görülüyor. Çocukların balkonlarda oynaması ya da cam kenarlarına yaklaşması konusunda her ev için farklı çözüm önerileri sunulabilir. Ancak aileler için öneri, mutlaka bu hususta çok daha fazla dikkatli olmalarıdır. Yapılan araştırmalar en çok bu şekilde kaza sonucu çocukların hayatına mal olduğu sonucunu gösteriyor.

Islak Zemin Sorunu

Çoğu zaman bir ihmal olduğu da söylenebilir. Çocukları kazalardan korumak açısından banyo ve tuvalette ıslak zemin sorununun önüne geçilmeli. Bu sayede kayma – düşme gibi problemlerin de önüne geçilir.

Yorumlar (0)