Cenaze arabalarının neden yeşil renk olduğu ortaya çıktı

Cenaze aracı olarak kullanılan arabaların neden yeşil renkte olduğunu merak ettiniz mi? Meğer bu yeşil rengin bir anlamı varmış! İşte cenaze arabası neden yeşil renk? sorusunun cevabı
Cenaze arabalarının neden yeşil renk olduğu ortaya çıktı

Cenaze araçları, vefat eden kişilerin hastaneden ya da evlerden uygun koşullarda taşınmasına yardımcı olan araçlardır. Cenazeye uygun olarak dizayn edilen bu araçlar yeşil renkte üretilmektedir. Bu noktada pek çok kişi cenaze aracının neden yeşil renkte olduğunu merak etmektedir.

Cenaze aracı denilince hemen hemen herkesin aklına yeşil renk gelmektedir.

CENAZE ARABALARI NEDEN YEŞİL RENKTE?

Yeşil renginin dinimizdeki yeri çok önemlidir. Ölüm ve ahiret ile ilişkilendirilen yeşil renk, aynı zamanda cennetin, ferahlığın ve olumluluğun simgesi olarak kabul edilir. Bu sebeple cenaze arabalarının yeşil renkte olması, ölen kişinin cennete doğru yolculuğunu simgelemektedir.

Bunun yanı sıra yeşil rengin sükunet, umut ve huzuru simgelediği ifade edilmektedir. Ailenin acısının hafifletilmesi konusunda da önemli bir yeri olduğuna inanılır.

SİYAH CENAZE ARACI NEDİR?

Siyah renk cenaze aracı da görülebilmektedir. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020 yılında Musevi vatandaşların cenaze hizmetlerinin karşılanması için kullanılmaya başlandığı bilinmektedir.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı ülkemizde cenaze araçları yeşil renkte üretilmekte ve kullanılmaktadır. Farklı sebeple için özel renkler olabileceği unutulmamalıdır.