Bu tüyoyu temizlikçi ablalar verdi! Tül perdelerinizi böyle yıkarsanız yumuşatıcı kokusu aylarca çıkmıyor

Tül perdelerin temizliği aslında evlerin temizliğini yansıtıyor. Belirli aralıklarda yıkanmayan perdelerin hem renk hem de dokusu kötü bir hal alabiliyor. Ancak tül perdelerinizi bu şekilde yıkarsanız aylarca mis gibi yumuşatıcı kokuyor.
Bu tüyoyu temizlikçi ablalar verdi! Tül perdelerinizi böyle yıkarsanız yumuşatıcı kokusu aylarca çıkmıyor

Tül perdeler belirli aralıklarda yıkanmadığında hem koku hem de renk konusunda sıkıntıya neden olabiliyor. Özellikle evde sürekli sigara içiliyorsa, perdelerin kirlenmesi kaçınılmaz olacaktır. Eğer perdelerinizle ilgili böyle bir sorun varsa bu durumda yumuşatıcı deterjan kullanarak perdelerinizi mis gibi yapabilirsiniz.

PERDELERİNİZ MİS GİBİ KOKSUN

Perdeler bunların yanı sıra çeşitli pek çok konudan ötürü sararıp kirlenebiliyor. En iyi deterjanla yıkansa bile sararıp soran perdeler kötü gözükebilir. Peki, perdelerin sararıp solmasını ve uzun süre mis gibi kokmasını nasıl sağlayabiliriz?

Sararan ve kötü kokan perdeler için pek çok temizlik yöntemi bulunuyor. Genellikle mutlak bölgesinde olan perdeler hem yağlardan dolayı lekelenebiliyor hem de yemek kokusu sinebiliyor.

KÜP ŞEKERLE PERDE YIKAMA

Çok fazla duyulmasa da aslında ev hanımlarının en sık tercih ettiği perde yıkama yöntemlerinin arasında küp şekerle perde yıkama geliyor. Perdeleri yıkarken 2-3 adet küp şeker, 1 yemek kaşığı toz şeker ve karbonat ekleyerek perdelerinizi bembeyaz yapabilirsiniz.

ISLAKKEN SERİN

Perdelerin temiz gözükmesi kadar uzun süre boyunca güzel kokmasını istiyorsanız, bunun için yapmanız gereken tek şey perdeleri kurumasını beklemeden makineden çıktığı gibi ıslak bir şekilde sermek. Bu şekilde perdeleriniz uzun süre kokusunu muhafaza etmiş olacak hem de ütüleme gerektirmeden dümdüz duracak. Her makinenin ayarı farklı olsa da yaz sıcağında perdelerin kalıcı kokması için makine devrini 400 ya da 600’e getirerek 30 derece yıkayarak perdelerinizin mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.